Ağız Kokusu (Halitosis)

Ağız Kokusu (Halitosis)

Ağız Kokusu (Halitosis)

Ağız kokusu yaygın bir sorundur.  Can sıkıcı olabilir fakat yardımcı olabilecek tedaviler bulunmaktadır. Sizin için en iyi tedavi hangisi karar vermek ve doktorunuzla konuşmak için bu bilgileri kullanabilirsiniz.

Ağız kokusu neden olur?

Hemen hemen herkeste görülebilir. Güçlü kokulu yiyecek ve içecekler tüketildikten sonra sabahları ağızda koku oluşabilir. Genellikle dişlerimizi temizlediğiniz zaman  koku gider. Bu kokular genellikle diş eti çekilmesinden ya da ağızdaki bakterilerden kaynaklanır. Diş eti çekilmesine plaklar neden olur. Plaklar dişlerinizi kaplar. Diş etinizi etkileyen bakteriler yapar. Başlarda diş eti iltihabı denilen (gingivitis) hafif diş eti hastalığı olur. Daha sonraları ilerlemiş diş eti hastalığı (periyondit) olur. Dilinizde büyüyen bakteriler, kötü kokulu gazlar çıkarır. Büyük ihtimalle sigara içerseniz, düzenli diş fırçalamazsanız ya da yeterli tükürük salgılamazsanız oluşur. Tükürük ağzınızı temiz tutmaya yardımcı olur. Bazı insanlar kötü ağız kokuları olmaları yüzünden  rahatsız olurlar. Bu tedavi olup düzeldikten sonra bile devam eder.

Belirtileri nelerdir?

Konuştuğunuz ya da nefes aldığınız zaman  insanlar hoş olmayan kokuları farkedebilir. Bilmeden kötü bir nefes kokusuna sahip olunabilir. Çünkü vücudunuzun kokusuna alışkınsınızdır ve bunu siz farketmeyebilrsiniz.
Kötü bir nefes kokusuna sahip oldunuzu düşünüyorsanız güvendiğiniz bir arkadaşınıza sorun ya da bir diş hekimini ziyaret edin. Nefesinizin nasıl koktuğuna dair az çok bir fikir elde edebilmek için bileğinizi yalayın kuruması için bir dakika bekleyin, sonra bileğinizi koklayın. Bu size dilinizin nasıl koktuğunu söyler.
Diş hekiminiz muhtemelen ağız kokunuza yardımcı olacak herşeyi verecektir. Nefesinizi kontrol etmenizin yanı sıra dişçiniz dişlerinizi,diş etinizi ve dilinizi kontrol etmeli. Dişçiniz herhangi bir problem bulamayabilir, fakat nefesinizin kötü koktuğunu onaylar ve doktora görünmenizi önerebilir. Ağız kokusu bazen vücudunuzun başka bir yerinden kaynaklanabilir.

Tedavi yöntemleri nelerdir?

Tedavi ağız kokunuzun neden olduğu şeye bağlı olarak uygulanır.

Kendi başınıza yapabileceğiniz şeyler

Ağzınızı temiz tutarak yapabileceğiniz birkaç şey var. Bu ağzınızdaki bakterilerin sayısını azaltır ve nefesinizi tazeler.
•Florürlü diş macunuyla günde en az iki kez dişlerinizi fırçalamak
•Günde bir defa diş ipi kullanmak
•Takma diş takıyorsanız geceleri onları çıkararak onları tekrar  takmadan önce temizlemek.
•Düzenli olarak diş doktoruna kontrole gitmek
Bir çok insan ağız kokularını tedavi etmeye çalışırlar. Bunun işe yarayıp yaramadığı konusunda herhangi bir araştırma bulunmamaktadır.
Fakat sıklıkla aşağıdakileri denemek bu sorunu çözmenizde size yardımcı olacaktır.
•Sigarayı bırakmayı
•Güçlü kokulu yiyeceklerden uzak durmayı
•Şekersiz sakız çiğnemeyi
•Bol su içmeyi
•Taze maydonoz, nane ya da rezene tohumu çiğnemeyi deneyebilirsiniz.


 

Yazar: Dr. Pınar AKAN
Makale Tarihi: 22/06/2011


Anahtar Kelimeler: ağız kokusu , halitosis , ağızda kötü koku , nefes kokusu , ağız kokusu tedavisi

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

error code: 522