Haşimato Tiroiditi Nedir

Haşimato Tiroiditi Nedir

Haşimato (Hashimato) Hastalığı Nedir ?

Bir tiroid bezi hastalığı olan Hashimato tiroiditi, vücudun kendi koruma sisteminin tiroid hücrelerine saldırdığı bağışıklık sistemi hastalığıdır. Hastalığın nasıl başladığı tam olarak bilinmez. Genetik eğilim olduğu düşünülmektedir yani ailesel özellik gösterir.

Hashimato tiroiditi sıklığı iyot alımı arttıkça artmaktadır.Tiroid bezi büyükse, tiroid antikorları pozitifse veya tiroid bezinin çalışması azalmışsa hashimato tiroiditi tanısı koyulur. Yaş ilerledikçe hashimatolu hastalarda tiroid bezi yetmezliği artabilir. TSH, Serbest T3 ve serbest T4 hormonlarının ölçülmesiyle tanı konur.


Hashimato tiroiditi diğer otoimmun hastalıklarla birlikte olabilir. Bu kişilerde halsizlik, çabuk yorulma, kilo alma, kabızlık ödem, ciltte kuruluk adet düzensizliği, saç dökülmesi, kolesterol yüksekliği, fazla uyku, üşüme, kansızlık gibi belirtiler görülür. 


Hastalığı tamamen ortadan kaldıracak bir tedavi şekli yoktur. Ömür boyu tedavi ve tıbbi takip gerekmektedir. Nodül olmadığı taktirde, çok büyük guatrlar dışında operasyon uygulanmaz. Guatrı olan veya tiroid bezi yetmezliği olan kişilerde tiroid hormon ilaçları kullanılarak TSH düzeyi 1,5-2,5 olacak şekilde doz ayarlanır. Guatrı olan hashimato hastaları tiroid ilacı tedavisinden fayda görür ve guatrları küçülür.

Hashimato'lu  hastaların dikkat etmesi gereken durumlar nelerdir ?

1) İyotlu tuz ve iyotlu öksürük şurubu kullanmayınız.

2) Selenyum desteği alabilirsiniz. (Günde 100-200 mikrogram selenyum hastalığınız için faydalı olabilir.)

3) Tiroid hormon ilaçlarını aç karnına içiniz. İlacın emilimi daha iyi olur.

4) İlacı her zaman aldığınız öğünde unutursanız bir sonraki öğünde alın.

5) İlacı aldığınız öğünde başka ilaç almamaya çalışın. Özellikle kalsiyum, demir ve mide ilaçları tiroid ilacının emilimini bozar.

6) Gebe kalınca da tiroit ilaçları alınacaktır. Çocuğa zararı yoktur. Alınmazsa düşük riski artar.

Yazar: Dr. Pınar AKAN
Makale Tarihi: 24/02/2014


Anahtar Kelimeler: haşimato , Hashimato , tiroit , tiroid , guatr

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

error code: 522