Bayramda Şeker Hastaları ve Tansiyon Hastaları için Beslenme Önerileri

Bayramda Şeker Hastaları ve Tansiyon Hastaları için Beslenme Önerileri

Bayramda Şeker Hastaları ve Tansiyon Hastaları için Beslenme Önerileri


1.KIRMIZI ET, TUZ VE HAMUR İŞİNE DİKKAT…
Bayram zamanlarında özellikle uzun süren açlık döneminin de bitmesiyle, insanlarda aşırı yemek yeme eğilimi oluşabilmektedir. Kalp, şeker ve tansiyon hastaları için bu dönemde en fazla risk taşıyan gıdalar; fazla miktarda hamur işi, tatlı, fazla miktarda kırmızı et ve tuzdur. Bu tip kontrolsüz bir beslenmeyle kan basıncını ve tansiyon yükselerek ani kalp krizlerine ya da basit şeker tüketimiyle ani şeker komalarına neden olabilir. Bundan dolayı bayram döneminde yalnızca bir öğünde bayramın tadına varın ve bu öğünde de hafif sütlü tatlıları tercih edin. Şeker hastaları için toz tatlandırıcılarla (bitkisel) yapılan tatlılar pişirilmelidir. Basit şekerli ve şerbetli tatlılar asla tüketilmemelidir.

2.TUZ TÜKETİMİNE DİKKAT….
Kalp hastaları ve tansiyon hastaları için en önemli konu da tuz tüketimidir. Tuz, kan basıncını arttırmada en önemli bir etkendir ve 10 erişkinin 3'ünde hipertansiyon sebebidir. Sağlıklı yetişkinler için önerilen ortalama günlük tuz miktarı yaklaşık 6 gr iken hipertansiyonlu bireylerde tuz alımı kesilmelidir veya sodyumu %70 azaltılmış tuzlar kullanılmalıdır. Zaten vücudun ihtiyacı olan sodyumu yeşil yapraklı sebzelerden, etten ve yemişlerden alınır, bunun üstüne ekstradan tuz eklenmemelidir. Tansiyon hastaları peyniri ve zeytini tuzsuz tüketmeli ve ekmek seçiminde de tuzsuz ekmek tercih etmelidir. Bayram döneminde yapılan bol tereyağlı tatlılardan uzak durmalıdırlar.

3.ŞEKERLİ, ŞERBETLİ TATLILARA AMAN DİKKAT…
Şeker hastaları için de benzer bir durum söz konusudur. Bu dönemde diyabetik tatlılardan tüketebilirler ancak basit şekerle yapılan şerbetli tatlıları tüketmeleri ani şeker komalarına neden olabilir. Bunun yanında tatlandırıcılarla (bitkisel olanlardan) kurabiyeler ve kekler deneyebilirler. Posa bu dönemde de büyük önem taşımaktadır. Tam tahıllı ekmekler, taze sebzeler, meyveler ve yağlı tohumlar (ceviz, fındık, badem) en kaliteli seçeneklerdendir. Ancak tansiyon hastaları fazla miktarda yağlı tohum tüketmemelidirler. Unutmayın ceviz, badem ve fındığın ciddi bir sodyum içeriği vardır. Günlük 10 adet fındık veya 2 adet ceviz veya 10 adet bademi aşmamalıdırlar. Özellikle çok geç saatlerde tatlı yemek bu hastalar için ciddi risk taşıyan bir durumdur. Yatmadan 2 saat önce az yağlı süt ve 1 orta boy elma, tüketebilecekleri en dengeli besinlerdir. Elmaya biraz da tarçın eklenirse vücutta kan şekerinin dengelenmesini sağlayabilirler. Misafirlikler bu dönemde olmazsa olmaz. Şansınız yaver giderse sütlü tatlılar ve meyve ile karşılaşabilirsiniz aksi takdirde aşırı ağır tatlıları nazikçe geri çevirmek zorunda kalacaksınız. Siz bu konuda misafirlerinizi yönlendirin ve evinizde sağlıklı ikramlar hazırlayın. Az yağlı sütle hazırlanmış şeftalili bir su muhallebisi müthiş bir seçenek olacaktır.


KAYNAK: Beslenme ve Diyet Uzmanı Aslı İçingür

Yazar: Dr. Bedri Ergun TOPSEVER
Makale Tarihi: 29/08/2011


Anahtar Kelimeler: hamur işi , tuz tüketimi , şeker hastalığı , bayramda beslenme , tansiyon hastalığı

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

error code: 522