Dalak Büyümesi (Splenomegali) Nedir

Dalak Büyümesi (Splenomegali) Nedir

Dalak Büyümesi (Splenomegali) Nedir ?

Dalak büyümesi (splenomegali) birçok etkene bağlı olarak ortaya çıkan ve çoğu zaman da belirti vermeyen bir durumdur. Bu nedenle de, titiz bir muayene yapılmadığı taktirde, çoğu zaman farkedilmeyebilir. Dalak büyümesi, eğer vücudunuzdaki başka bir hastalığın belirtisi değilse, vücut için zararlı bir etki yapıp yapmadığı araştırılır. Herhangi bir zarar oluşturmuyorsa, bir tedavi uygulanmadan kendi haline bırakılır.

Dalak büyümesi bazen zararlı ve tehlikeli olabilir. Dalak büyümesi, bazen kandaki hücrelerin süratle parçalanmasına neden olabilir. Alyuvarlar parçalanırsa, kansızlık görülür. Trombosit adı verilen kan pulcukları azalırsa, pıhtılaşma sorununa bağlı, kanama eğiliminin artması hali görülür. Tıp dilinde lökosit denilen akyuvarların azalması da mikrobik hastalıklara karşı direnci azaltır. Bazen, her üç tip hücrenin birden azaldığı da görülür. Tıp dilinde hipersplenizm olarak adlandırılan bu tablo mevcutsa, tek çare dalağın ameliyatla çıkartılmasıdır. Dalağı büyüten hastalıklar arasında, lenfoma ve lösemi gibi habis hastalıklar, karaciğer sirozu, karın içi damarlarının tıkanması, bazı kan hastalıkları, öncelikle tifo olmak üzere iltihaplı hastalıkların bazıları, parazit hastalıkları, bağ dokusu hastalıkları, metabolizma hastalıkları hemen akla gelenlerdir. Bu hastalıkların sayısı yüzleri aşabilir.

Öncelikle dalak büyüklüğü tespit edildikten sonra yapılacak tetkiklerle hastalığın nedeni ortaya konmalı ardından da o hastalığa ait tedaviler başlanmalıdır.

Yazar: Dr. Pınar AKAN
Makale Tarihi: 04/03/2013


Anahtar Kelimeler: dalak büyümesi , splenomegali , hipersplenizm , tifo , dalak büyüklüğü