Bağırsak Kanserleri

Bağırsak Kanserleri

Bağırsak  Kanseri

Bağırsak kanseri ciddi bir rahatsızlıktır, fakat yeteri kadar erken tespit edilirse çoğu zaman tedavi edilebilir.

Bağırsak Kanseri Nedir?

Vücudunuzdaki hücrelerin bazıları kontrol dışı büyümeye başlarsa, tümör denilen bir yumru formunu alabilirler. Bütün tümörler tehlikeli değildir. Fakat bir tümör kanserse, bunu parçaları kopabilir ve vücudunuzun diğer kısımlarına yayılabilirler. Bir tümör kanser değilse bile, onu aldırmak içi tedavi görmeniz gerekebilir. Tümörün ileride kansere dönüşebilme tehlikesi olabileceği için bu yapılır.
 
Bağırsak kanseri vücudunuzun yediklerinizi parçalandığı kısımlarda meydana gelir. Yiyecekler midenize girdikten sonra bağırsaklarınıza doğu ilerler. Bağırsaklarınız kolon ve rektum denilen iki ana kısımdan oluşur. Bu nedenle, bağırsak kanserine kolon kanseri, rektal ya da kolorektal kanser dendiğini duymuşsunuzdur.
 
Bağırsak Kanserinin Belirtileri Nelerdir?
 
Bağırsak kanserin erken evresinde kendinizde herhangi bir belirtileriniz olmayabilir. Bazı kişiler sadece rutin bir tarama testi için gittiklerinde bu kanserin varlığından haberdar olurlar.
 
Fakat bazı kişilerin belirtileri olur.  Birkaç hafta süren bağırsak alışkanlıklarınızdaki değişiklikler bunların arasında yer alır. Örneğin, ishal olursunuz ya da kabız olmaya başlarsınız. Dışkınızda kan olabilir, dışkılama yaptığınızda bitmemiş gibi bir his olabilir ya da ağrılı kramplar, şişkinlik veya gaz olabilir. Dışkınızda kan varsa, bu sizin solgun görünmenize ( buna kansızlık denir) ve kendiniz yorgun hissetmenize neden olabilir. Dışkınız normalden daha ince olabilir. Kanser bağırsağınızın bir kısmını tıkamışsa, bu durum meydana gelebilir.
 
Doktorunuz bağırsak kanseri olabileceğinizi düşünüyorsa, birkaç test yaptırmanız gerekecektir. Bu testler, kanser olup olmadığınızı size kesin olarak söyleyebilirler. Eğer kanserseniz, bu testler doktorunuza kanserinizin hangi evrede olduğunu gösterebilir. Doktorunuzun kanserinizi evresini harfler, rakamlar ya da her ikisini birlikte kullanarak tanımladığını duyabilirsiniz. Bunlar kanserinizin vücudunuzda ne kadar uzağa yayıldığını tanımlar. Kanserinizin hangi evrede olduğunu bilmek, doktorunuzun ihtiyacınız olan tedaviye karar vermesine yardımcı olur.

Bana Ne Olacak?
 
Bağırsak kanseri ciddi bir hastalıktır. Fakat birçok kişi tedaviyle tamamen iyileşir. kanserin tekrarlayıp tekrarlamayacağı konusunda endişelenmek doğaldır. Doktorunuz kanser türünüzden ve evresinden ortalama olarak kaç kişinin iyileştiği konusunda sizi bilgilendirebilir. Genel olarak, size ne kadar erken teşhis konulduysa ve kanseriniz ne kadar erken evredeyse, o kadar iyidir. Fakat bir istatistik olmadığınızı aklınızda bulundurun. Hiç kimse kesin olarak size ne olacağını söyleyemez.

Bağırsak kanseri için tedavi gördükten sonra düzenli kontroller yaptıracaksınız. Düzenli olarak kontrolden geçmenizin daha uzun yaşamanıza yardımcı olabileceğini gösteren araştırmalar vardır. Kanseriniz tekrarlayacak olursa, düzenli  kontroller bunun fark edilip en kıssa sürede tedavi edilmesi demek olacaktır. Ancak, sizi endişelendiren herhangi bir belirtiniz olursa, derhal doktorunuza görünün. Bir sonraki kontrolü beklemeyin.

Kolon ya da Rektal kanseri olan kişilerin çoğu, teşhis koyulması büyük bir şok yaşattığını söylerler. Fakat şoku atlattıklarında, birçok kişi hastalıklarının aileleri ve akrabaları gibi şeylere odaklanmalarına yardımcı olduğunu söylüyor. 

http://www.hastaliktavesaglikta.com/bagirsak-kanserlerinin-tedavisi.html

Yazar: Dr. Pınar AKAN
Makale Tarihi: 23/09/2011


Anahtar Kelimeler: barsak kanseri , kolon kanseri , barsak tümörü , kolon kanseri , rektum kanseri

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

error code: 522