Çocuklarda Boy Kısalığı

Çocuklarda Boy Kısalığı

Çocuklarda Boy Kısalığı

Çocuğumun boyunun normalden kısa olup olmadığını nereden bileceğim?

Bunu size çocuk doktorunuz veya kontrol yapan hemşire söyleyecektir. Çocuğunuzun önce boyunu ölçecek, daha sonra bunu aynı yaş ve cinsiyette diğer çocuklarınki ile karşılaştıracaktır. Çocuğunuzun boyu aynı yaş ve cinsiyet grubundan geri ise doktorunuz bunu “kısa boylu” olarak adlandıracaktır.
Doktorunuz çocuğunuzun boyunu her kontrolde ölçecektir. Bu yolla çocuğunuzun gelişimini zaman içerisinde görme imkanı olacaktır.
Normalde çocuklar yaşamlarının ilk iki yılında çok büyürler. Daha sonra püberteye (ergenliğe) kadar büyüme yavaşlar. Ergenlik çocuğun onlu yaşlarda vücudunda geçirdiği değişikliklere verilen isimdir. Puberte sırasında çocuğunuzun boyu kısa bir zamanda uzar. Buna büyüme hamlesi denir.

Eğer çocuğumun boyu kısa ise tıbbi bir sorunumu var demektir?

Muhtemelen hayır. Kısa boylu çocukların birçoğu sağlıklı olup herhangi bir medikal problemi yoktur. Bu çocukların kısa olmalarının nedeni:
•    Ebeveynlerinden birisi veya her ikisi kısadır. Eğer çocukların ebeveynleri kısa ise çocuğunda kısa olma ihtimali yüksektir.
•    Normalden daha yavaş büyüyor olabilirler. Doktorlar buna büyüme gecikmesi ismini verir. Bu çocukların büyüme hamlesi diğerlerinden daha geç gerçekleşecektir. Ancak bu çocuklar erişkinler gibi normal bir boya erişeceklerdir.
•    Daha küçük bir yaşta büyüme hamlesi geçirmiş olabilirler. Bazı çocuklar ufak yaşta gelişerek büyüme hamlesini geçirebilirler. Ancak diğer çocuklar daha sonra uzayıp onları geçeceklerdir.
Bazı kısa boylu çocuklarda tıbbi sorunlar olabilir. Çocukların kısa boylu olmalarına değişik sorunlar ve durumlar yol açacaktır. Bunların arasında :
•    Çok zayıf olma,
•    Sindirim sistemi, kalp, akciğerler, böbrekler veya kan sistemlerini etkileyen kronik hastalıklar
•    “Büyüme hormonu yetmezliği” adı verilen bir durum – Bu sorunu olan çocukların vücutlarında çok az büyüme hormonu üretilir. Büyüme hormonu beyinde üretilen ve çocuğun büyümesini sağlayan hormondur.
•    Anormal genlerle doğan sorunlu bebekler

Çocuğumun teste ihtiyacı olacak mı?

Olabilir. Doktorunuz çocuğunuzun normalden niye daha kısa olduğunu anlamak isteyecektir. Kendisi sizinle görüşerek diğer aile bireylerinin büyüme hızlarını ve boylarını soracaktır. Çocuğunuzu muayene ettikten sonra şunları isteyebilir :
•    Kan testleri – Doktorunuz farklı koşulları büyüme hormonu yetmezliği dahil inceleyebilir.
•    Çocuğunuzun bir veya her iki elinin röntgeni – Doktorunuz bu röntgenleri çocuğunuzun doğru yaşını tespit etmek için kullanacaktır.

Çocuğumun tedaviye ihtiyacı olacak mı?

Bu, çocuğunuzun niye kısa olduğuna bağlıdır. Eğer bunun nedeni tıbbi bir sorun ise doktorunuz size tedavi verebilir.
Doktorlar çocuğunuza büyüme hormonu vererek büyüme hormonu yetmezliğini tedavi ederler. Büyüme hormonu tedavisi yıllar boyunca her gün bir miktar hormon verilerek yapılır. Büyüme hormonu tedavisi alan çocuklarda düzenli kan testleri yapılır.
Büyüme hormonu eksikliği olmayan çocuğa büyüme hormonu verilir mi? Genellikle hayır. Çünkü:
•    Büyüme hormonu bir çocuğun büyümesini garanti etmez. Hormon çocuğu büyütse bile en fazla 4-6 cm büyür. Kısa bir çocuk büyüme hormonu tedavisi ile büyümeyecektir.
•    Tedavi çok pahalı olup kolay değildir. Çocuklara uzun seneler boyunca her gün iğne yapılması gerekecektir.
•    Kısa olmak genellikle bir çocuk için sorun olmayıp yaşamını mutlu bir şekilde geçirebilir.

Çocuğuma yardım etmek için ben bir şey yapabilir miyim?

Evet.

•    Çocuğunuzun yeterli ve sağlıklı gıdalar ile beslenmesini sağlayın. Çocuğunuzun diyetini değiştirmeniz gerekiyorsa doktorunuza danışın.
•    Çocuğunuzun kendisini iyi hissetmesini sağlayın. Kendisinin kuvvetli olduğu yönleri ortaya çıkararak boyu üzerinde çok fazla durmayın.

Yazar: Dr. Bedri Ergun TOPSEVER
Makale Tarihi: 27/01/2012


Anahtar Kelimeler: boy kısalığı , cücelik , kısa boy , ideal boy , çocuklarda gelişme

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

error code: 522