Kızamık Nedir ve Nasıl Bulaşır

Kızamık Nedir ve Nasıl Bulaşır

Kızamık nedir?

Kızamık tüm vücutta bir döküntülere neden olan çok bulaşıcı bir enfeksiyondur. Kızamık aşısı hastalığa karşı koruyucudur. Bu aşı MMR ( kızamık, kabakulak ve kızamıkçık ) ve MMRV ( kızamık, kabakulak, kızamıkçık, suçiçeği ) aşılarının bir parçasıdır.

Neden olur?

Kızamık sebebi bir virüstür. Virüs bulaşan kişinin öksürmesi, hapşırması ya da aynı yiyecek ve içecekten içmesi ile bulaşabilir. Kızamık virüsü hava yoluyla bulaşır. Bu, o kişi öksürük ya da doğrudan hapşırma ile temas olmasa bile virüsün solunum yoluyla bulaşıcı olabileceği anlamına gelir.

Döküntülerin başlamasından 4 gün öncesinde ve 4 gün sonrasında sonra başkalarına virüs yayılabilir.

Eğer kişi kızamık geçirdi ise bir daha bu hastalığı geçirmez.

Belirtileri nelerdir?

Kızamık ilk belirtileri üşütme gibi, yüksek ateş, burun akıntısı, hapşırma, boğaz ağrısı ve öksürük gibi sıradan bulgulardır. Boyun lenf düğümleri şişebilir. Ayrıca yorgunluk, ishal ve gözlerde kızarıklık olabilir. Bu belirtiler kaybolmaya başladığında, tüm vücut üzerinde “rash” adı verilen ve ağız içinde de görülen kırmızı lekeler oluşur.

Yetişkinlerde kızamık çocuklardan daha kötü seyreder.

Genellikle kızamık olan biri ile temastan sonra belirtiler 8 ila 12 gün içinde başlar. Buna kuluçka dönemi denir.

Nasıl tedavi edilir?

Kızamık genellikle evde bakım ile tedavi olur. Ateş önemlidir.  Ateş düşürücüler kullanılabilir. Ayrıca, istirahat ve bol su ve sıvı alımı da çok önemlidir.

Eğer Kızamık geçiriyorsanız veya çocuğunuz kızamık olmuşsa mümkün olduğunca diğer kişilerden ve çocuklardan uzak tutulmalıdır. Çocuğunuz kızamık geçiriyorsa, döküntülerin ilk ortaya çıkmasından sonra en az 4 gün kadar onu okuldan ve topluma açık yerlerden uzak tutmak önemlidir.

En kısa zamanda doktorunuza başvurun. Çoğu kişi 2 hafta içinde iyileşir. Ama kızamık bazen akciğer enfeksiyonu (zatürree ) veya beyin zarı iltihabı (ensefalit ) gibi tehlikeli sorunlara neden olabilir. Nadir durumlarda nöbetler veya menenjite neden olabilir. Bu yüzden doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayın ve en yakın sağlık merkezine başvurun.

Yazar: Dr. Bedri Ergun TOPSEVER
Makale Tarihi: 24/09/2013


Anahtar Kelimeler: kızamık , kızamık belirtileri , kızamık bulaşma , kızamık tedavisi , kızamık salgını

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

error code: 522