Deri Alerji Testi Nedir

Deri Alerji Testi Nedir

Deri Alerji Testi Nedir ?

Alerji deri testleri, alerji belirtilerine neden olan maddeleri tanımlamak için kullanılır. Genellikle, bir allerjen ekstresi cildinize çizilerek veya ciltin altına uygulanarak ardından cildin tepki değerlendirilmesi yapılır

Alerji Deri Testi sırasında neler Olur ?

Bu prosedür, alerji deri testi yaşadığınız türe bağlı olarak değişir. Deri testleri üç ana tip karalama (prick) testi, intradermal test, yama testidir.
Scratch testi (bir delinme veya prick testi olarak da bilinen). İlk olarak, bir doktor ya da hemşire, önkola veya sırtınızda bir alana yapılmaktadır. Cildiniz de belli alanlar bir kalem ile işaretlenir  sonra test edilecek her bir allerjen buralara tespit edilir. Her potansiyel alerjen özü bir damla gibi, polen, hayvan tüyü, ya da böcek zehiri gibi ilgili işaretler konulur.Deri prick testi kanamaya neden olmaz. Buradaki alerji durumuna göre değerlendirmeler yapılır.
Intradermal test,  Incelenmesi istenen yüzeye ve cilt temizlendikten sonra küçük bir miktar allerjen tüberküloz testine benzer bir şekilde sadece deri altında enjekte edilerek uygulanır.

Yama testi; bu da başka bir yöntemdir, bir allerjen sonra cilt üzerine yama gibi bir madde yerleştirilerek uygulanır. Bu test allerjik kontakt dermatiti belirlemek için yapılabilir. Sistem alerjik antikorlar varsa, cildinizde çok  küçük bir sivrisinek ısırığı gibi bir tahriş alanı  olacaktır ve kaşıntınız olabilir. Bu reaksiyon,kişinin bu maddeye karşı alerjisi olduğu anlamına gelir.

Yazar: Dr. Bedri Ergun TOPSEVER
Makale Tarihi: 20/11/2011


Anahtar Kelimeler: alerji testi , prick testi , allerji testi , allerjik , alerji