Kronik Ağrı Nedir

Kronik Ağrı Nedir

Ağrı Nedir

Kronik ağrı nedir?

Kronik ağrı 3 aydan uzun süren ağrılara verilen addır. Çoğunlukta, yaralanmalardan sonra veya ağrı ilk ortaya çıktıktan sonra tedavi edilmesine rağmen devam eden ağrı anlamına gelir.

Kronik ağrılara ne neden olur?

Kronik ağrının nedeni her zaman açık değildir. Bazen artrit, diyabetik nöropati (şeker hastalığında sinir hasarının bir formu) gibi hastalıklar sebep olabilir. Ama her zaman kronik ağrı nedeni bulunamayabilir.

Bazı durumlarda, kronik ağrısı olan insanların acılarını açıklanabilir olduğunu kabul etmeyiz. Ancak bu kişilerin ağrılarını kabul etmek zorunda olduğu anlamına gelmez.

Kronik ağrı belirtileri nelerdir?

Ana semptom, tabii ki ağrıdır. Ancak bu ağrı farklı şekillerde vücudu etkileyebilir. Bazı insanların kas ya da kemik içinde derin ağrıları var. Bazı insanlar genellikle karıncalanma, uyuşma veya bıçaklanma, çekme şeklinde ağrı hissederler. Bazen de donuk, zonklama tarzı ağrıları vardır.

Kronik ağrısı olan kişiler günlük aktiviteleri sırasında banyo ve giyinme gibi zor zamanlar yaşayabilirler. Buna depresyon ve anksiyete neden olabilir ve uyku ile ilgili sorunlara da neden olabilir.

Testlere ihtiyacım olacak mı?

Ağrı başladığında, doktorunuz nedenini anlamak için testler yapabilir.

Kan enfeksiyonunu kontrol etmek için testler veya inflamasyon belirtileri aranır.

Kemik kırıkları, eklem hasarı, kanser veya ağrıya neden olan vücudunuzdaki diğer değişiklikleri kontrol etmek için X-ışınları veya diğer görüntüleme testleri yapılabilir.

Sinir testler sinirlerin normal çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için yapılabilir.

Eğer doktorunuz ağrının sebebini bulursa diğer testleri yapmak zorunda kalmayabilir. Ancak bu testler her zaman ağrının nedenini göstermez.

Kronik ağrı nasıl tedavi edilir?

Kronik ağrı için tedavi bir takım ilaç tedavisini kapsar. Tek bir tedavi yöntemi her zaman yeterli olamayabilir. Doktorunuz size doğru tedavilerinin uygulanmasında yardımcı olacaktır. Tedavi seçenekleri şunlardır:

1.Ağrı gidermek için ilaçlar, uyku kalitesini arttırmak ya da ruh halinizi iyileştirmek

2.Fizik tedavi egzersizleri ve vücut esnetmeyi öğrenmek

Bir danışman ile çalışarak

-Rahatlama terapisi

-Masaj tedavisi

3.Ağrı olan omurga veya alanı uyuşturma veya ağrı kesici ilaçların uygulanması (bu uygulamalarda Algoloji uzmanları ile görüşmek daha faydalı sonuçlar doğurabilir.)

Kendimi daha iyi hissetmek için kendi başınıza yapabileceğiniz bir şey var mı?

Bir ısıtma yastığı veya ağrılı bölgeye soğuk uygulama yapın. Bu uygulama için denemeden önce doktorunuza danışın.

Rahatlatıcı egzersizler uygulayın. Bu tür derin nefes alma egzersizleri ile vücudunuzu dinlendirmek için yöntemler öğrenebilirsiniz. Bu yöntemler hakkında doktorunuza veya hemşirenize sorular sorun. Zihin rahatlatmak vücut ağrılarınızı hafifletmekte yardımcı olabilir

Yürüyüş, yüzme, tai- chi (bir tür dövüş sanatı) veya bisiklete binmek tüm kas ve eklem ağrılarını hafifletmek için yardımcı olabilir.

Eğer kendinizi depresif hissediyorsanız doktorunuzla konuşun. Kronik ağrı ve depresyon sıklıkla birlikte hareket eder ve birbirlerini tetiklerler. Depresyon tedavisi alarak daha kolay ağrı ile başa çıkabilirsiniz.

Yazar: Dr. Pınar AKAN
Makale Tarihi: 13/12/2012


Anahtar Kelimeler: ağrı , kronik ağrı , ağrı testleri , algoloji , depresyon

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

error code: 522