Masa Başında Doğru Oturmak ve Omurga Sağlığı

Masa Başında Doğru Oturmak ve Omurga Sağlığı

Masa Başında Doğru Oturmak ve Omurga Sağlığı


Masa başına bağımlı çalışma sistemi insan vücudunda boyun, sırt ve bel ağrılarına neden oluyor. Yoğun olarak oturarak çalışanların kasları zayıflıyor. Bu durumda bedenen yükü büyük oranda iskelet sistemine biniyor ve sağlık sorunları ortaya çıkıyor. Doğru oturmak ve egzersiz yapmak ağrıları sonlandırabilir.

Son yıllardaki teknolojik gelişmeler insanların daha uzun süre masa başında vakit geçirmesine neden olmaktadır. İnsanlarda spordan uzaklaşma ve masa başında işe yoğunlaşma yaygın olarak görülmektedir. Buna bağlı olarak da oturma bozukluğundan kaynaklanan boyun, sırt ve bel ağrıları ile günümüzde daha sık olarak karşılaşılmaktadır. Bu ağrılar her geçen gün çalışanların yaşam kalitesini bozmaktadır. Rahatsızlıklar sıklıkla boyun, sırt, kol ve belde ağrı, parmaklarda uyuşma ve hareket güçsüzlüğü şeklinde ortaya çıkmaktadır. Bu ağrılar genellikle vücut hareketlerinin azalması, vücudun yanlış kullanılması, oturma bozukluğu, şişmanlık ve kasların zayıflamasıyla birlikte görülmektedir. Vücudumuzda iki adet yük taşıyıcı sistem bulunmaktadır. Bunlardan biri iskelet sistemi, diğeri de ona yardımcı olan kas sistemidir. Kas sistemi zayıf kişilerde vücudun bütün ağırlığı iskelet sistemine biner. Ağırlığı belirli bir noktadan itibaren taşıyamayan iskelet sisteminde değişiklikler başlar ve zamanla omurgada şekil bozuklukları ve kamburlaşma görülebilir.
Bu şekil bozuklukları kişinin görüş açısında da değişikliklere neden olur. Bu nedenle masa başında çalışırken veya bilgisayar ekranına bakarken önce omurgayı düzgün pozisyonda tutmayı sağlamak gerekir. Masa başında çalışırken düzgün oturma pozisyonu nedir ve nasıl sağlanmalıdır? Bu konuya açıklık getirmek için omurganın normal yapısını ve işleyişini bilmek gerekir: Omurganın fizyolojik eğrilikleri vardır. Boynun ve belin içe doğru bir kavsi, sırtın ise dışa doğru bir eğriliği vardır. Bu eğrilikler normal günlük aktiviteler sırasında korunmalıdır. Bunları korumak için dik durmak şarttır. Dik durmak için de boyun, sırt, göğüs, bel ve karın kaslarının kuvvetli olması gerekir. Sürekli oturarak, sedanter bir hayat sürerek bir insanın kaslarını kuvvetli tutabilmesi mümkün değildir. Zayıflayan kaslar yer çekimine karşı vücudu koruyamaz ve omurganın normal eğriliklerinin bozulmasına yol açar. Bunu önlemek için kasları kuvvetlendirici egzersizler günlük hayatın bir parçası haline getirilmelidir. Ayrıca ergonominin desteklenmesi, çalışma esnasında kısa aralıklı molaların verilmesi, masa başı oturma şekline dikkat edilmesi önemlidir. Bel ve boyun ağrılarına yakalanmamak için oturma ve ayakta durma pozisyonumuz dengeli olmalıdır. Doğru oturma pozisyonu; bele en az yük binen pozisyondur. Bu pozisyon kalça ve dizin 90 derecede, bacakların nispeten ayrık olduğu konumdur.

Masa başı çalışanları için doğru oturma teknikleri şöyle tarif edilebiliriz:

_ Otururken dik pozisyonda oturmalı ve bu alışkanlık haline getirilmelidir.
_ Ayakların altına bir basamak konularak oturulursa daha rahat edilir.
_ Koltukta sırt kamburlaştırılmamalıdır.
_ Oturur pozisyonda iken yerden bir cisim almak için belden eğilmemeli, çömelerek alınmalıdır.
_ Derin ve yumuşak koltuklara oturmamalı, kol konacak yeri olan, arkalığı en az omuz hizasına kadar gelen ve beli destekleyen sandalye ve koltuklar tercih edilmelidir.
_ Bilgisayar karşısında çalışırken baş dik, bel ve kalçaların arka kısmı destekli, köprücük kemikleri yere paralel olmalıdır.
_ Masa başında devamlı oturulmamalı, ara sıra kalkıp dolaşılmalıdır. Bunların yanı sıra masa başında yapılabilecek basit egzersizler de vardır. Her saat başı mola verip 5-10 dakika egzersiz yapılması da fayda sağlar. Unutulmamalıdır ki; ağrısız bir yaşam biraz da kişinin kendi elindedir. Basit bazı kurallara riayet ederek, oturma alışkanlıklarını düzenlemek bu tür ağrılardan belirgin ölçüde korunmayı sağlar.

 

Yazar: Dr. Bedri Ergun TOPSEVER
Makale Tarihi: 15/03/2011


 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

error code: 522