Nasır ve Tedavi Yöntemleri

Nasır ve Tedavi Yöntemleri

Nasır Nedir?


Nasır derinin sürekli olarak sürtünmelere uğrayan noktalarının kalınlaşması ve sertleşmesi ile meydana gelir. Tümsek gibi görünür ve basılınca ağrılı olabilir. Nasır, aslında vücudumuzun kendisini korumak için verdiği bir tepki sonucunda oluşur. Genellikle  sağlıklı ayakkabı giymeyen kişilerin ayak tabanlarında ve parmak yanlarında, namaz kılan kişilerin ayak üzerlerinde ve tamirci ve terzi gibi ellerini sık kullanan kişilerin avuç içi ve el parmaklarında ya da ortopedik yapı bozukluğu olan kişilerin kemik çıkıntı bölgelerinde ortaya çıkar.


En sık doktora başvurma sebebi ağrı ve hareketlerle meydana gelen “acıma” hissidir. Şeker hastalarında ve dolaşım bozukluğu olan kişilerde nasır çevresinde enfeksiyon oluşabilir ve sonucunda derin yaralar oluşturabilir.

Nasır Tedavisi

Nasır tedavisinde öncelikle nasıra neden olan sürtünme ve basınç ortadan kaldırılmaktır. Çeşitli soyucu kremler, nasır bant uygulaması gibi yöntemlerle iyileşme sağlanabilir. Cerrahi yöntemlerle nasır çıkarılması nadiren gerekir.
Banyo sonraları nasırlı alan topuk taşları ve törpüleri ile törpülenip yumuşatıcı kremlerle yumuşatılmalıdır. Önlem olarak rahat ve ortopedik ayakkabılar giyilmeli, ortopedik problem varsa düzeltilmelidir. Ayak tabanlıkları ve yastıkçıkları, nasır koruyucu halkalar ve örtüler ve parmak ayıracı destekleyici olarak kullanılabilir

Yazar: Dr. Bedri Ergun TOPSEVER
Makale Tarihi: 02/03/2011