Alkol zehirlenmesi (intoksikasyonu) nedir

Alkol zehirlenmesi (intoksikasyonu) nedir

Alkol zehirlenmesi (intoksikasyonu) nedir?

Ayrıca sarhoşluk da denilen alkol zehirlenmesi, çok fazla alkol aldıktan sonra geçici (kısa süreli) bir durumdur.
Alkol, tahıl veya üzüm gibi meyvelerden kimyasal olarak etanol olarak adlandırılan bir kimyasal yapıdan oluşur. Bu, bira, şarap, votka ve viski gibi, likör, ya da diğer yetişkin içeceklerde bulunur. Alkol zehirlenmesi, aldığımız alkol miktarının vücudunuzun işleyebileceğinden daha fazla olması ile oluşur. Alkol zehirlenmesi, anormal vücut değişikliklerine neden olabilir, düşünmek, hareket etmek ya da düzgün konuşmak mümkün olmayabilir. Teşhis etmek kolaydır. Mümkün olduğunca çabuk alkol zehirlenmesi tedavisinde semptomları hafifletmek daha ciddi sorunları önleme de önemlidir.

Alkol zehirlenmesinin nedeni nedir?

Alkolu, bir şeyi kutlamak için, üzgün veya stresli ya da mutluluktan dolayı alıyor olabiliriz. Alkol alındığında, hızla kan dolaşımına girer ve beyin dahil vücut genelinde yayılır. Alkol alımı sırasında ya da kısa bir süre sonra beyindeki anormal değişiklikler meydana gelebilir. Alkol, beynin farklı nörotransmitterlerini etkiler. Nörotransmitter, sinir sinyalleri taşıyan maddelerdir. Bu nörotransmitterlerin sinyalleri beyne giden bir yol boyunca akar. Alkolse sinyal akışını azaltır ve beyin faaliyetini yavaşlamasına neden olur. Duygularınız, düşünce, davranış ve kararlarımız daha fazla sarhoş oldukça yavaşlayarak etkilenir.

Alkol zehirlenmesi beirtileri nelerdir?

Alkol, kısa bir süre içerisinde veya sonrasında aşağıdaki bulgu ve belirtiler gösterebilir:

• Ana alkol zehirlenmesi belirti ve semptomları:

Çok agresif ve/veya aşırı cinsel içerikli davranışlar gösteren ve zaman, ortam, mekan ile uyuşmayan bir ruh hali olabilir.
 
-Sosyal ortamınız da ve iş yerinizde zorlanma
-Kendinizi her zamankinden daha fazla uykulu hissetmek, uyanmak ta zorlanma
-Sağlıklı düşünme, karar verme, anlama, ya da  bazı şeyleri hatırlamakta sorun yaşama
-Hareketlerinizde, yürüme, yemek yeme, ya da araç kullanırken koordinasyonun kaybolması
-Nistagmus (gözlerde anormal hızlı hareket).
-Çok fazla ve çok yüksek sesle konuşma
-Ayakta durmakta zorluk çekme

• Diğer alkol zehirlenmesi belirti ve semptomları:

-Baş dönmesi, baş ağrısı, ya da güçsüzlük
-Yüz kızarması (cilt kızarır).
-Yüksek kan basıncı ya da hızlı kalp atışı.
-Bulantı (mide rahatsızlığı) veya kusma (atma).
-Nöbetler (konvülsiyon).
-Dokunma, tatma, koklama, işitme, görme gibi gibi duyularda azalma
-Düşünmek ya da cevap verebilme yeteneğinin azalması, ya da koma benzeri (derin uyku hali)
Yukarıdaki belirti ve bulguların herhangi birine sahipseniz, araç veya makine kullanmayın. Eve gitmek veya en yakın hastaneye ulaştırmak için birinden veya arkadaşlarınızdan yardım isteyiniz

Alkol zehirlenmesi nasıl teşhis edilir?

• Psikiyatrik Değerlendirme: Tıbbi profesyoneller Psikolojik bir travma öyküsü var mı? Fiziksel, cinsel ya da ruhsal istismar var mı şeklinde size sorular sorabilirler. Gerektiğinde bu konuda destek vermek için size bilgi verebilirler. Tıbbi profesyoneller bu değerlendirmeler sonucunda alkol ile ilgili kronik bir sorununuz olup olmadığının değerlendirerek size gerekli tıbbi gereklilikleri uygulayacaklardır.

• Testler ve derecelendirme ölçekleri: Kan, idrar, nefes darlığı, veya tükürük testleri vücudunuzun alkol miktarını kontrol etmek için yapılabilir.  Tıbbi profesyoneller sizden detaylı bir sağlık öyküsü alacaktır. Bu belirtiler başladığı hakkında sorular, ve ne kadar sürdü gibi soruları içerebilir. Nefesinizi koklayarak, size yürüme veya bir takım koordine el hareketleri yaparak alkol oranınızı ve ne kadar etkilendiğinizi ölçmeye çalışırlar. Hafıza ve muhakemenizi test etmek için sorular sorulabilir. Ayrıca içme sorunu hakkında daha fazla bilgi edinmek için farklı testler veya derecelendirme ölçekleri yapmanız gerekebilir.

 

Yazar: Dr. Bedri Ergun TOPSEVER
Makale Tarihi: 15/03/2011


Anahtar Kelimeler: alkol zehirlenmesi , sarhoşluk , alkol zehirlenmesinin belirtileri , alkol zehirlenmesinin tedavisi , alkolizm

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

error code: 522