Preeklempsi Nedir

Preeklempsi Nedir

Preeklampsi

Preeklampsi kadınların hamile olduklarında yakalandıkları bir hastalıktır. Preeklampsi, birçok kadın için yakalandıklarından bile haberdar olmayacakları kadar hafif seyreder.  Fakat preeklampsi daima ciddiye alınması gereken bir hastalıktır. Eğer kötüleşmeye başlarsa, sizi ve çocuğunuz çok hasta edebilir.

Preeklampsi Nedir?

Hamile olduğunuzda plasenta denilen bir organ sizinle çocuğunuz arasında bağlantıyı sağlar. Doktorlar, preeklampsi hastalığının plasentannı gerektiği gibi gelişemediğinde meydana geldiğini düşünüyorlar. Bu durum sizi ve bebeğinizi etkileyebilir. Bebeğiniz, plasentadan yeterli miktarda besin almıyor olabilir. Ayrıca plasenta, zararlı kimyasalları kan dolaşımınıza yollayabilir.

Bu kimyasallar yüksek tansiyona, böbreğinizle ilgili sorunlara, şişkinliğe ve diğer başka sorunlara neden olabilir. Preeklampsi olmadan da bu durumu yaşama ihtimaliniz bulunsa da, ilk belirti genelde yüksek tansiyondur. Preeklampsi çoğunlukla hamileliğin sonlarına doğru ortaya çıkar, faka yaklaşık olarak 20’inci haftadan itibaren herhangi bir zamanda başlayabilir.

Eğer hafif seyreden bir preeklampsinizi varsa, sadece bazı ilave kontrollere ihtiyacınız olabilir. Fakat durumunuz daha ciddiyse, bebeğiniz doğuncaya kadar hastanede kalmanız gerekebilir. Bebeğinizi erken doğurmanız bile gerekebilir.

Doktorlar preeklampsi hastalığına nelerin neden olduğunu kesin olarak bilmezler.  Fakat bazı şeyler bu hastalığa yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu gösterir. 40 yaşın üzerinde olmak, aşırı kilolu ya da obez olmak, diyabet hastası olmak, ailede preeklampsi geçmişi bulunması, önceki hamileliklerinde preeklampsi geçirmek ve birden fazla bebek taşımak riski arttıran faktörler arsında yer alır.

Belirtileri Nelerdir?

Preeklampsi ciddileşmedikçe genelde belirtilere neden olmaz. Erken belirtiler, düzenli yaptırdığınız kontroller sırasında anlaşılabilir.

Eğer preeklampsi hastalığınız varsa, yüksek tansiyonunuz olur. Yaptıracağınız testlerde, idrarınızda normalinden daha fazla protein bulunduğu ortaya çıkar. Ayrıca ellerinizde, yüzünüzde ya da ayaklarınızda şişmeler de olabilir. Fakat hamilelik sırasında preeklampsi olmadan da şişliklerin olması muhtemeldir. Preeklampsi bebeğiniz normalden daha yavaş gelişeceği anlamına da gelebilir. Doktorlar bir ultrason taramasında bu durumu gözlemleyebilir.

Eğer preeklampsi kötüleşirse, bu durum ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu yüzden preeklampsinizi daha kötü hale getirebilecek olan belirtileri gözlemlemeniz gerekecektir. Kusma, şiddetli bir baş ağrısı, bulanık görme, çift görme, gözlerinizi önünde şimşekler çakması, ya da kaburgalarınızın hemen altında şiddetli bir ağrı olması gibi durumlar bu belirtiler arsında yer alır. Bu belirtilerin herhangi bir sizde varsa ya da herhangi bir sebepten dolayı endişeliyseniz, derhal doktorunuza ya da gebelik danışmanınıza görünün.

Preeklampsi önlenebilir mi?

Bazı tedaviler preeklampsiye yakalanma riskinizi azaltabilir. Bunlar standart tedaviler değildir, fakat bir uzman eğer risk altındaysanız bunları önerebilir. Bu tedavileri kendiniz karşılayabilir olmanıza rağmen, hamile olduğunuzda ilaç almadan önce daima doktorunuzla görüşmelisiniz. Doktorunuz bunun bebeğiniz ve sizin için güvenli olup olmadığını söyleyebilir.

Her gün düşük bir dozda aspirin alınması preeklampsiye yakalanma riskinizi azaltabilir. Yapılan bir araştırmada aspirin kullanan 100 kadında yaklaşık 6’sı preeklampsiye yakalandı. Bu oran aspirin kullanmayanlardaysa 100 kadından 8’i olarak gerçekleşmiştir. Eğer aspirin kullanamıyorsanız, doktorunuzun reçete edebileceği benzer ilaçlar bulunmaktadır. Yapılan bu araştırmada anne ya da bebek için herhangi bir yan etkiye rastlanılmamıştır.

Kalsiyum takviyeleri de preeklampsi riskinizi azaltabilir. Bunlar özellikle yediğiniz besinlerden çok fazla kalsiyum alamıyorsanız faydalı olurlar. İncelediğimiz araştırmada, kadınlar kalsiyumu tablet olarak aldılar. Kalsiyum kullanan 100 kadından yaklaşık 6’sı preeklampsi olurken, kullanmayanlarda bu oran 100 kadında 9 olmuştur. Yapılan bu araştırmada anne ya da bebek için herhangi bir yan etkiye rastlanılmamıştır.

Preeklempsi Tedavisi

Eğer preeklampsi hastasıysanız doktorunuz size tansiyon düşürücü ilaç önerebilir. Bebeğiniz doğuncaya kadar hastanede kalmanız gerekebilir. Bebeğinizi erken doğurmanız bile gerekebilir. Bu şekilde olmasının nedeni,  bebeğinizin doğumunun gerçekleşmesinin sonrasına kadar preeklampsi geçmeyeceği içindir.

Yüksek tansiyon için tedaviler

Hamile olduğunuzda dönem süresince yüksek tansiyonunuz varsa, doktorunuz size bunu düşürmek için bir tedavi uygulayabilir. Tansiyon düşürücü ilaçlar arasında beta blokerleri, kalsiyum kanal blokerleri ve kan damarlarını rahatlatıcı ilaçlar yer alır. Yapılan araştırmalar bu ilaçları tansiyonu düşürebildiğini göstermiştir. Fakat bunların preeklampsiye yakalanmanızı önleyip önlemeyeceği bilinmesi için yeteri kadar araştırma bulunmamaktadır.

Tansiyonunuzu düşürmek için kullanılan ilaçların yan etkisi olabilir. Bu ilaçların çoğu baş ağrısına ve karın ağrısına neden olur. Bir beta blokeri kullanmanız bebeğinizin çabuk büyümeyeceği anlamına gelebilir. Doktorunuz kullandığınız ilacın yan etkilerini size açıklayacaktır.

Hamileyseniz ve yüksek tansiyonunuz varsa, doktorlar genelde size bol istirahat tavsiye ederler. Ayrıca düzenli olarak kontrollerinizi yaptırmanız da gerekecek. Sizden evinizde yatak istirahatı yapmanız, gün boyunca bir klinik ya da hastanede kalmanız veya bebeğiniz doğuncaya kadar hastanede kalmanız istenebilir.

Bazı doktorlar preeklampsi hastası kadınlar için C ve E vitamini kullanımını deniyorlar. Fakat yapılan araştırmalar bu tedavinin işe yarayıp yarmadığının bilinmesi için yeteri kadar iyi değildir.

Ağır preeklampsi için tedaviler

Eğer preeklampsiniz ağırsa, sizinle hastanede ilgilenilmesi gerekecektir. Bebeğinizi erken doğurmanız gerekebilir. Eğer bebeğiniz doğumun gerçekleştirilmesi için çok erkense, sizin ve bebeğinizin sağlığını korumak için siz hazır oluncaya kadar tedavi göreceksiniz.

Tansiyonunuzu düşürmek için size ilaç verilecektir. Tansiyonunuz çok yüksekse, bu ilaçları muhtemelen iğne olarak alırsınız. Yüzün kızarması, mide bulantısı ya da baş dönmesi yaygın olarak görülen yan etkilerin arasında yer alır.

Ağır preeklampsi nöbet geçirmelere neden olabilir. Nöbet geçirmek bebeğiniz ve sizin için tehlikeli olabilir. Bu yüzden nöbet geçirmenizi önlemek için size magnezyum sülfat denilen bir ilaç verilebilir. Bu ilacı iğne ya da damla olarak verilir. Yapılan araştırmalar bu ilacın nöbet geçirmeyi önlemede diğer ilaçlardan daha iyi sonuç verdiğini ortaya koyuyor. Ayrıca bu ilaçlar, anneler ve bebekler için güvenlidir.

Eğer doktorunuz bebeğinizi erken doğurmanızın gerekli olduğuna karar verirse, önünüzde iki seçeneğiniz bulunmaktadır. Doğumunuzu gerçekleştirmek için size ilaç verilebilir. Bu tip doğum yaptırma yöntemi suni sancı ile doğum olarak adlandırılır. Diğer bir seçenekse bir ameliyat geçirmenizi gerektirir. Bu yöntemde bebeğinizin doğumu, bir cerrahın karnınızda bir kesik açması yoluyla gerçekleşir. Bu yöntem de sezaryen doğum olarak adlandırılır. Hamileliğiniz 32 haftalık süreçten daha azsa, büyük bir ihtimalle bir sezaryen ameliyat geçirirsiniz. Bu şekilde bir uygulama yapılmasının nedeni, doğumun bu kadar az bir sürenin ardından başlatılmasının çok güç olmasındandır.

Eğer erken doğum yapmanız gerekirse,  bebeğiniz doğmadan önce size bir steroid iğnesi yapılabilir. Bu bebeğinizin gelişimine faydalı olur ve sağlık problemleriyle doğma ihtimalini azaltır.

Bana ne olacak?

Preeklampsi hastası olduğunuzda, bu hastalık bebeğinizi doğuncaya kadar geçmez. Hamileliğinizin sonlarına yaklaştıysanız, herhangi bir müdahale olmadan bebeğinizi doğurabilirsiniz. Bunun aksi bir durum söz konusuysa, bebeğinizi erken doğurmanız gerekecek.

Hamileliğinizin 34’üncü haftasında ya da daha ileriki dönemlerinde ağır preeklampsi hastalığına yakalandıysanız, doktorunuzu güvenli olduğunu düşündüğü kadar erken bir şekilde bebeğinizin doğumu gerçekleştirilecektir. Bu belirtilen haftalık dönemden daha önce ağır preeklampsi hastası olduysanız, bir müddet hastanede bakım görmeniz gerekebilir. Böylelikle bebeğinizin gelişmesi için daha fazla bir zaman verilmiş olur.

Preeklampsi hastalığına bağlı ciddi sağlık sorunlarınızın olması muhtemeldir. Bunlar hastalık nöbetleri geçirme veya böbrekler, karaciğer, kalp ya da akciğerler ile ilgili sorunlar yaşama gibi durumları kapsar. Bu sorunlar şimdilerde oldukça nadir yaşanmaktadır. Kadınların hamilelik dönemleri boyunca kontrollerden geçmeleri, preeklampsi tehlikeli bir hal almadan önce onun fark edilmesine yardımcı oluyor. Bu sorunlar bebeğe zarar vermeden önce genellikle doktorlar fark edebiliyorlar.

Preeklampsi hastalığı olan çoğu kadın bebeklerinin doğumu gerçekleşmesinin ardında normal sağlıklarına tekrar kavuşurlar. Fakat iyileşmeniz için birkaç gün hastanede kalmanız gerekebilir. Bebeğinizin birçok neden bağlı olarak bu bakıma ihtiyacı olacaktır. Örneğin, ne kadar erken doğdu ve  ne kadar küçüktür. Çok erken doğmuş olmak bebeklerin daha fazla tıbbi yardıma muhtaç oldukları anlamına gelir ve bu durum bazen tehlikeli sağlık sorunlarına neden olabilir. Fakat prematüre bebeklerin bakımı çok iyidir. 28 haftalıktan kadar erken doğmuş bebekler bile doğru bakımla çoğu zaman iyi olurlar.

Bir defa preeklampsi geçirdiyseniz bir sonraki doğumda bu hastalığınızın olma ihtimali, daha önce bu hastalığı geçirmemiş birinden fazladır. Fakat iyi haber şu ki; daha preeklampsi olmuş çoğu kadın bu hastalığı tekrar yaşamıyor.

Bir sonraki doğumunuzda bakımınız uzman bir doktor tarafından yapılmalıdır.ayrıca normalinde daha sık kontrole gitmeniz gerekecektir.


KAYNAK:
1. Duley L, Henderson-Smart DJ, Meher S, King JF. Antiplatelet agents for
preventing pre-eclampsia and its complications. Cochrane Database of Systematic
Reviews 2007, Issue 2. Art. No.: CD004659. DOI:
10.1002/14651858.CD004659.pub2.
2. Askie LM, Duley L, Henderson-Smart D, Stewart LA on behalf of the PARIS
Collaborative group. Antiplatelet agents for prevention of pre-eclampsia: a metaanalysis
of individual patient data. Lancet published online May 17, 2007.
doi:10.1016/S0140-6736(07)60712-0

Yazar: Dr. Hakan ÖZÖRNEK
Makale Tarihi: 04/10/2011


 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

error code: 522