Sırt Ağrıları ve Tedavi Yöntemleri

Sırt Ağrıları ve Tedavi Yöntemleri

Sırt ağrıları ve Tedavi yöntemleri

Çoğumuz hayatımızda bazen sırt ağrısı olur. Ağrı kötüleştiğinde, içinizden sadece yatakta kalmak geliyor olabilir. Fakat yatakta kalmanın yarardan çok zararı vardır. Hareketli kalmak iyileşmenin önemli bir parçasıdır.


Neden sırt ağrısı olur?

Sırtınızın alt kısmında ağrı ya da acı olması oldukça yaygındır. Fakat genelde ciddi değildirler ve çoğu zaman kendiliğinden geçerler. Sırtınızın iyileşmesi sırasında ağrı kesiciler yardımcı olabilir. Çoğu kişinin sırt ağrısı birkaç hafta içersinde geçer. Eğer 12 haftadan uzun sürerse, doktorunuz uzun dönemli sırt ağrınız olduğunu söyleyebilir.

Doktorunuz muhtemelen ağrının neden kaynakladığını kesin olarak söyleyemeyecektir. Ağrının birçok nedeni olabilir. Sırt ağrısının nedenlerinin bazıları aşağıda yer almaktadır:

• Sırtınızdaki kasların gerilmesi, örneğin ağır bir şey kaldırmadan dolayı
• Kötü bir duruş pozisyonu. Ayakta durma ya da oturma şekliniz omurganızın etrafındaki kaslara basınç yapar.
• Omurganızdaki kemiklerde yıpranma. Bu durum, yaşlandığınızda ve diskleriniz yapısal formunu kaybettiğinde meydana gelme eğilimindedirler.
• Disk hasarı (bel fıtığı ya da disk kayması). Fakat bu durum sırt ağrısının yaygın bir nedeni değildir.

Bazı kişilerin duygusal durumları sırtlarını etkileyebilir. Üzgün ya da endişeliyseniz, kaslarınız gerilebilir ve bu da sırt ağrı yapar.

Fakat çoğu kişi sırt ağrısının neden kaynaklandığını asla bilemez. Eğer kısa dönemli bir sırt ağrınız varsa, röntgen çektirmenize ya da diğer tarama tekniklerini başvurmanıza herhangi bir gereksinimiz genel olarak yoktur. Sonuçlarında işe yarar herhangi bir şey çıkmaz. Eğer doktorunuz sırt ağrınızın, kötü şekilde sıkışmış bir sinir ya da bir çatlak gibi bir şeyden kaynaklanıyor olabileceğini düşünüyorsa, bir tomografi ya da bir MR çektirmeniz gerebilir.

Eğer yaptığınız iş kaldırma ya da uzun yol şoförlüğü gibi uzun süre oturarak çalışmayı içeriyorsa, büyük bir ihtimalle sırt ağrınızı olur.

Belirtileri nelerdir?

Sırt ağrınız aniden ya da yavaş yavaş ortaya çıkabilir ve ağrı çok şiddetli ya da nispeten hafif olabilir. Sırt ağrısı hayatınız günden güne zorlaştırabilir. Üstünüzü giyinmede, etrafta dolaşmada ya da uyumada zorluk çekebilirsiniz. Fakat her ne kadar acıtırsa acıtsın, kendiliğinden iyileşir.

Çoğu kişinin ağrısı sadece sırtında olur. Bazı kişilerde ağrı bir bacağa da iner. Ağrı kasığınızda, kalçanızda ya da uyluğunuzda olabilir ya da ayağınıza doğru inebilir. Buna bir sinir sıkışması ya da hasar neden olur. Bu bazen siyatik olarak adlandırılır, çünkü bacaklarınıza doğru inen siyatik sinirlerini etkiler. Bazı uyumalar ya da karıncalanmalar hissedebilirsiniz. Bu oluyorsa, doktorunuza görünmelisiniz.

Eğer kalça kısmınızda uyuşma hissediyorsanız, yürümekte zorlanıyorsanız ya da tuvalet çıktığınızda kontrolünüzü kaybediyorsanız, daima vakit kaybetmeden tıbbi yardım almalısınız. Bu semptomlar daha ciddi bir sorunun göstergesi olabilir.

Uygun tedaviler nelerdir ?

Doktorunuz için ağrının tam olarak sebebini ne olduğunu söylemek zor olabilir, fakat ağrınızı hafifletmeye ve sizi hareketli tutmaya yardımcı olabilecek tedaviler vardır. Bir tedavi kombinasyonuna ihtiyacınız olabilir.

Kendi başınıza yapabileceğiniz şeyler.

Aktif kalmak yapmak isteyeceğiniz son şey olabilir. Fakat araştırmalar bunun ağrınızı azaltabileceğini ve daha çabuk iyileşmenize yardımcı olabileceğini gösteriyor. Aktif kalma genelde yaptığınız şeyleri, işe gitmek de dahil, yapabildiğiniz kadar yapmaya devam etmek anlamına gelir. Uzun bir müddet hareketsiz yatmaktan ya da oturmaktan kaçının.

Doktorlar, sırtları kötü bir durumdaysa kişilere yatak istirahatı tavsiye ederlerdi. Fakat şimdi bunun uygun olmadığını biliyoruz. Eğer birkaç gün yatakta kalırsanız, eklemleriniz tutulur. Bu durumunuzu daha zorlaştırır ve sırtınızı hareket ettirmeyi daha ağrı verici hale getirir. Uzun süre yatakta kalmanız kaslarınızı zayıflatır ve bu nedenle kaslarınızın omurgaya sağladığı destek azalabilir. Bu durum ağrınızı daha da kötüleştirebilir.

Bunun aksine hareketli kalmanın herhangi bir zararı yoktur. Rahatınızı biraz bozmak zorunda kalabilirsiniz. Fakat şiddetli ağrınız varsa dikkat edin ve ağrınızı daha da kötüleştirecek herhangi bir şey yapmayı denemeyin.Eğer ağrınız şiddetliyse ve bacağınıza doğru iniyorsa, egzersizi çalışmalından önce doktorunuza görünün.Ağrınızı geçinceye kadar uzun bir süre boyunca oturma, sırtınızı eğme ya da döndürme ya da ağır kaldırmadan kaçınmak yapabileceğiniz en iyi şeydir.

İlaçlar

Ağrı kesici almak kısa vadede sırt ağrınızın azalmasına yardımcı olabilir ve sizi aktif tutmaya yardımcı olabilir. Bazı doktorlar ağrı kesicileri, sırt ağrınız kötüleştiği zaman ara sıra almanız yerine sırt ağrınız olduğu süreçte düzenli olarak almanızı tavsiye eder.

Diğer tedaviler

Spinal manipülasyon (elle omurga tedavisi) yaptırma, sırt ağrınızda hafif bir azalma olmasına yardımcı olabilir. Fakat faydaları devamlı olmayabilir. Spinal manipülasyon masörler ve bazı fizyoterapistler tarafından gerçekleştirilebilir. Ağrıyı ve sertleşmeyi hafifletmek için, küçük eklemler arasındaki kemikleri düzeltme için omurganızın parçalarını hareket ettirmeyi içeren bir işlemdir.   

Spinal manipülasyon yaptırırsanız, bunu eğitimli kişilere gitmeniz önemlidir.  Eğer özel tedavi olmayı düşünüyorsanız, kime görüneceğiniz konusunda tavsiye almak için doktorunuza başvurun. Eğer eğitimli bir terapiste tedavi olursanız, spinal manipülasyonun zararlı olma ihtimali yoktur.

Sırt ağrınız için birçok alternatif tedaviyi deneyebilirsiniz. Bazı insanlar bunları faydalı bulur. İşe yarayıp yarmadıklarını gösteren yeterli araştırma yoktur. Bu tedaviler şunlardır:

• Akupunktur. Akupunkturcular, enerjinin bloke olduğu düşündükleri noktalara derinizden ince steril iğneler batırırlar.

• Masaj. Bir masaj terapisti ya da fizyoterapist sırtınızın alt kısmı üzerindeki yumuşak bölgeleri hareket ettirmek ve ovmak için ellerini kullanırlar. Masaj terapistleri kelikleri ve eklemleri hareket ettirmezler. Masaj sizi rahatlatmak ve kaslarınızdaki gerilimi hafifletmek için hazırlanmıştır.

• Isı tedavileri ağrıyı dindirmek için kaslarınızı ısıtmak ya da soğutmak için kullanılır.
Bazı insanlar sırtarlı için buz torbaları, ısı lambaları ya da sıcak su şişeleri kullanırlar.

• Deri içinden elektrikle sinir uyarımı (TENS)Bir TENS pille çalışan küçük bir cihazdır. Cihaz derinize yapıştırılan pedlere küçük elektrik akımları yollar. Bu elektrik akımı omurganızın etrafındaki sinirleri uyarır. Bu işlemini esası beyninize ağrı sinyallerini gönderilmesini engellemektir.

Bana ne olacak?

Çoğu sırt ağrısı iki haftadan az sürer. Yaklaşık 10 kişiden 9’u altı haftadan daha az bir süre içersinde tamamıyla iyileşir. Çoğu kişinin (yaklaşık üçte iki)  bir haftadan daha bir süre iş görmemeleri gerekir.

Eğer sırt ağrınız 12 haftadan daha uzun sürüyorsa, iyileşmeniz daha zor olabilir. Bir sırt egzersizleri programı gibi ek tedaviye ihtiyacınız olabilir. Sırt ağrınız iyileşmediyse, doktorunuza görünmelisiniz. Doktorunuz sizi sırt problemleri konusunda uzman bir doktora yollayabilir.

Sırta ağrınız iyileştiğinde daha fazla sırt ağrısı nöbetleriniz olması ihtimali vardır. Sırt ağrısı yaşamış 10 kişiden 8’i bir yıl içerisinde tekrar ağrıları olmasına rağmen, ikinci defa daha az şiddeti olabilir.

Yazar: Dr. Bedri Ergun TOPSEVER
Makale Tarihi: 15/03/2011


 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

error code: 522