Vajinal Pamukçuk

Vajinal Pamukçuk

Vajinal Pamukçuk

Pamukçuksanız, vajinanızdan gelen bir akıntınız var demektir. Yara ve kaşıntı hissedebilirsiniz. Vajinal pamukçuk genellikle kolay iyileşir fakat bazı kadınlarda yeniden tekrarlayabilir.

Pamukçuk nedir?

Çoğu kadında pamukçuk, kandida albikans denilen bir mantar türünden dolayı olur. Kandida genellikle vücudunuzda doğal olarak yaşar ve zararsızdır.
Bu mantarlar büyürler ve çok fazla olursa vajinanızda pamukçuklara neden olurlar. Doktorlar cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar olduklarını düşünmezler. Fakat çok az erkek pamukçuklu bir kadınla birliktelikten sonra penislerinde kaşıntı olur.
Eşlerin ikisi birlikte pamukçuk olursa, birbirlerine tekrar bulaştırırlar ve aynı anda ikisinin de tedavi olması gerekir.
Pamukçuk genellikle ciddi değildir. Fakat tedaviyle iyileşmezse ya da tekrarlamaya devam ederse başka bir sağlık problemi sinyali olabilir. Bu problemler olursa doktorunuza görünmeniz gerekmektedir.

Belirtileri nedir?

Pamukçuğun en yaygın belirtisi, vajinanızdan akıntı gelmesidir. Bu genellikle koyu ve beyaz olur fakat bazı kadınlarda akıntı soluk renktedir. Vajinanızın dışındaki bölgede kaşıntı ve yara hissedebilirsiniz.
Birçok kadın pamukçuğu kendi kendilerine tedavi ederler. Fakat diğer enfeksiyonlar pamukçuğa benzer belirtilere neden olabilir. İlk kez belirtileriniz olduysa ya da belirtilerinizin ne olduğundan emin değilseniz doktorunuza görünmelisiniz.

Tedavisi Nasıldır?

İlaç tedavisi;


Pamukçuk için bazı ilaçlar krem ya da fitiller (vajinanıza koyduğunuz bir tablet) bulunmaktadır. Diğerleri tablet olarak satılır. Tabletler ağızdan alınır ve vajinanıza koyduğunuz tabletler kadar işe yarar, fakat daha fazla yan etki yaparlar.
Kremler ve fitiller ile ilgili araştırmalar bu ilaçları kullanan 10 kadından 8’inde birkaç hafta sonra pamukçuğu geçirdiğini göstermiştir. Bu ilaçları doktorunuz tarafından yazılması gerekir. Fitilleri gece kullanmalısınız.

Pamukçuk size uzun süre zarar vermez. Hamileyseniz ve pamukçuğunuz varsa, bebeğiniz zarar görmeyecektir.

Yazar: Dr. Hakan ÖZÖRNEK
Makale Tarihi: 29/10/2011


Anahtar Kelimeler: pamukçuk , vajinada akıntı , vajinada kaşıntı , vajina fitil , vajinal pamukçuk