Gebelikte Oluşan Değişiklikler Nelerdir

Gebelikte Oluşan Değişiklikler Nelerdir

Gebelikte Oluşan Değişiklikler


Sağlıklı bir gebelik yani, hamilelik yaşanması için; annenin vücudunda çok değişik ve çeşitli sayıda değişikliklerin görülmesi mümkün durumdadır. Bu değişiklikler genel olarak döllenme sürecinde başlamaktadır ve hamilelik boyunca annenin vücudunun farklı kısımlarında gözükmektedir. Öyle ki; gebelik yani hamilelik esnasında meydana gelecek olan tüm değişikliklerden annenin vücudu içerisinde yer almakta olan tüm organlar etkilenmektedir.

Gebelik esnasında oluşması mümkün olan başlıca değişiklik başlıkları ise şu şekildedir; Cilt üzerinde meydana gelecek sorunları, sindirim açısından yaşanacak sorunlar, rahim bölgesinde meydana gelecek değişiklikler, kilo konusunda yaşanacak değişiklikler. Bunlar genel olarak kadınların gebelik esnasında yaşadıkları değişikliklerin başlıklarıdır. Ayrıntılı olarak anlatımları ise şu şekildedir;

- Cilt Sorunları:

Cilt sorunları genel olarak gebelik esnasında gözlemlenmekte olan en temel sorunlardır. Öyle ki; rahim kısmında meydana gelecek sorunlar ve değişiklikler ile birlikte, meme kısmında büyüme ve meme uçlarında koyulaşma durumları görülmesi mümkün olan durumlar arasında yer almaktadır. Ayrıca, cilt üzerinde gebelik ile birlikte çeşitli çatlaklarda oluşması mümkün durumdadır ki bu çatlaklar annelerin en çok korktuğu durumlardır.

- Sindirim Sorunları:

Hamilelik esnasında anne adaylarının istemediği en temel sorunlardan biri de sindirim sorunlarıdır. Öyle ki; hamileliğin ilk 4 ayında sık bir biçimde kusma ve mide bulantısı gibi durumlar görülmektedir. Ayrıca, gebelik esnasında sindirim sistemi normal diğer durumlarda ki gibi çalışmaz. Biraz daha yavaşlama ve farklı durumlar görülmektedir. Bu da annenin kilo almasına bebeğin ise, daha rahat beslenmesine neden olmaktadır.

- Rahimde Büyüme:

Rahim, normal olarak sahip olduğu hamilelik öncesi boyutunda; gebelik sonrasında kalmaz ve gebelik esnasında rahim kısmında büyüme meydana gelir. Ayrıca, gebelik esnasında rahim kısmında ki büyüme nedeni ile hamileliğin ilk ve son 3 ayında sık bir biçimde idrara çıkma isteği ve durumu görülmektedir.

- Hamilelik Esnasında Alınan Kilolar:

Hamilelik esnasında anne adaylarının en çok korktuğu durum alınacak olan kilolar olmaktadır ki bir çok anne bu kiloları hamilelik sonrasında vermek için hemen her türlü yolu denemektedir. Ortalama olarak bir anne adayının hamilelik esnasında alacağı kilo ise; 12,5 kilogram civarında olmaktadır.

Yazar: Dr. Bedri Ergun TOPSEVER
Makale Tarihi: 06/09/2011