Dr. Hamdi Koçer Makaleleri ( Genel Cerrahi )

Meme Kanseri

MEME KANSERİ BULGULARI Meme kanserinde, tedavinin başarı şansı ile bu hastalıktan tamamen kurtulmanın ön koşulu erken tanıdır. Memedeki kitle henüz daha bir kaç milimetre çapında iken mamografide görülebilir ve tedaviye başlanabilir. Bu durumda tedavi sonuçları çok başarılıdır.


Meme Kanseri Bulguları

Meme Kanseri Bulguları Nelerdir Meme kanserinde, tedavinin başarı şansı ile bu hastalıktan tamamen kurtulmanın ön koşulu erken tanıdır. Memedeki kitle henüz daha bir kaç milimetre çapında iken mamografide görülebilir ve tedaviye başlanabilir. Bu durumda tedavi sonuçları çok başarılıdır.


Meme Kanserinden Korunmak

Meme Kanserinden Korunmak İçin : 1. Alkolle vedalaşın: Yapılan tüm çalışmalar, alkol tüketen kadınların meme kanserine yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu göstermektedir. Ne kadar alkol, ne kadar risk? Günde 2-5 kadeh tüketen kadınların riskinin, hiç alkol almayanlara göre 1,5 kat arttığı bilinmektedir 2.


Meme Koruyucu Kanser Ameliyatları

Meme Koruyucu Kanser Ameliyatları Meme koruyucu ameliyatlarda, tümör çevresinde sağlam dokularla beraber çıkartılır. Memenin geri kalan sağlam dokuları mümkün olduğunca yerinde bırakılır. Çıkartılan doku ameliyat sırasında hasta uyurken patolog tarafından incelenir.


Meme İltihabı

MEMENİN İLTİHABI: MASTİT Meme iltihabı yani mastit hormonal bakımdan aktif dönemde yani 18-50 yaş aralığında görülür. Bunlarında çoğu emzirme dönemine rast gelir. Emzirme dönemi dışında görülen meme enfeksiyon ve abselerinin oluş mekanizma ve tedavileri farklıdır.


12

 

Hastalık Rehberi