Kireçlenme Nedir

Kireçlenme Nedir

Osteoartrit (Kireçlenme) Nedir

Osteoartrit eklemlerinizi tutuk ve ağrılı hale getirebilir. Bu durum, sandalyeden kalmak ya da ayakkabınızı bağlamak gibi günlük şeyleri yapmanızı zorlaştırabilir. Osteoartrit iyileştirilemeyen bir rahatsızlık olmasına rağmen, mevcut tedaviler bu rahatsızlıktan kaynaklanan belirtilerinizi hafifletmeye ve daha rahat hareket etmenize yardımcı olabilirler.

Osteoartrit rahatsızlığında neler meydana gelir?

Osteoartrit eklemelerinizi etkileyen bir rahatsızlıktır. En yaygın olarak el, diz, kalça ve omurgada bulunan eklemlerinizde meydana gelirler.

Osteoartrit, kemiklerinizi uçlarında bulunan kıkırdak yapı zarar gördüğünde meydana gelir. Kıkırdak, bir kemiğin diğer bir kemikle karşı karşıya geldiği yerdeki uç kısmını kaplayan sert kaygan bir malzemedir. Bu yapı kemiklerin birbirlerine sürtünmeden rahat bir şekilde hareket etmesini sağlar.

Kıkırdak yapı zarar gördüğünde eklem içersindeki kemik bu hasarı ve düzeltmeye çalışır (kemik kendiliğinden büyüyebilir ve düzelebilir). Fakat bu şeyler daha iyi hale getirmek yerine, osteoartritte kemik anormal büyümeler gösterir ve işleri daha kötü bir hale sokar. Örneğin, kemik çıkıntılı bir şekilde büyüyebilir ve eklem ağrılı ve dengesiz bir hale gelebilir.

Kemiğin bunu neden yaptığını hiç kimse gerçekten anlamaz ve bu büyümelerin kıkırdak yapıda bir hasar meydana gelmeden önce mi meydana geldiği net değildir.

Osteoartrit, sadece yaşlanmaya ya da aşınma ve kemiğin ucundaki kıkırdak yapıda meydana gelen yırtılmaya bağlı değildir. Fakat yaşlandığınızda bunun olma ihtimali yüksektir. Aşırı kilolu olmak, kadın olmanız, ailenizde osteoartrit olması da bu rahatsızlığa yakalanma riskinizi artırır.

Belirtileri nelerdir?

Osteoartritin belirtileri genelde yavaş yavaş ortaya çıkar, bazen bu uzun yıllar sürer.

En yaygın olan belirtiler aşağıda yer almaktadır.

• Ağrı. Bu ağrı bir ekleminizi kullandığınızda başlar ya da süreklidir. Yanma, acı hissi verebilir ya da şiddetlenebilir.
• Tutukluk. Genelde sabahları başınıza gelen en kötü şeydir.
• Hareket etme sorunları. Örneğin, merdiven çıkmak ya da yukarıdaki bir rafa uzanmak size zor gelebilir.
• Eklemelerde şişlik.
• Eklemlerden kıtırtı sesi gelmesi
• Çıkıntılı eklemler.
• Kas zayıflığından eklem çevresinin etkilenmesi

Doktorunuzu belirtileri hakkında soru soracaktır ve eklemlerinize bakarak kontrol edecektir. Ayrıca doktorunuz, belirtilerinizin osteoartrit mi yoksa başka bir rahatsızlığa mı bağlı olduğunu kontrol etmek için röntgen ve kan testi gibi bazı tetkikleri yaptırmanızı isteyebilir.

İşe yarayan tedaviler nelerdir?

Osteoartriti tamamıyla iyileştirecek bir tedavi yoktur, fakat daha özgür bir şekilde hareket etmenize yardımcı olmasına yanı sıra ağrıyı ve rahatsızlık nedenlerini kontrol altına almaya yardımcı olabilecek tedaviler bulunmaktadır.

İlaçsız tedaviler
 
Hafif fakat düzenli egzersiz yapmak ağrınızı azaltır ve daha kolay hareket etmenize ve aktif kalmanıza yardımcı olur. Egzersiz yapmanın diz osteoartriti olan kişilere faydalı olduğunu gösteren nitelikli araştırmalar bulunmaktadır. Kalça osteoartriti olan kişilere faydalı olduğunu gösteren bulgular daha az belirgindir. Bir fizyoterapist, eklemlerinize faydalı olabilecek egzersizleri size anlatabilir. Fakat yüzme, yürüyüş ve bisiklete binme de iyi birer egzersiz biçimidir.
 
Dizinizi desteklemek için dizlik ya da sargı kullanmak ağrınız hafifletebilir ve bunu kullandığınız ilk üç hafta içersinde etrafta daha iyi dolaşmanıza yardımcı olabilir. Bacağınızı sargılamadan önce doktorunuza danışmanız ve bir fizyoterapistten yardım almanız gerekecektir.

Kondroitin denilen bir besin takviyesi diz osteoartriti olan kişiler için faydalı olabilir. Fakat iyileşme çok büyük bir ölçüde olmayabilir. Bu takviyeleri bir eczaneden alabilirsiniz. Kondroitinin kalçadaki osteoartrite faydalı olduğunu görmek için iyi bir araştırma bulunmamaktadır. Bu tür ilaçları mutlaka doktorunuz reçete ettiği zaman kullanın.

Osteoartrit rahatsızlığı olan bazı kişiler eczaneden alabileceğiniz glukozamin denilen başka bir takviye alır. Fakat faydalı olabileceğini kesin olarak söylemek için yeterli araştırma bulunmamaktadır.
 
Ayrıca, ağrılı eklemlerinize uygulanan basıncı azaltmayı hedefleyen deneyebileceğiniz birkaç farklı türde dolgu topuklar ve ayakkabı tabanlıkları vardır. Doktorunuz ya da fizyoterapistiniz bunlar hakkında size daha fazlasını aktarabilirler, fakat bunlar üzerine yapılmış çok fazla araştırma yoktur.

Yazar: Dr. Kaya AKAN
Makale Tarihi: 13/01/2012


Anahtar Kelimeler: kireçlenme , osteoartrit , eklem ağrısı , fizik tedavi , glukozamin

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

error code: 522