Perikardit (Kalp zarı iltihabı) Nedir

Perikardit (Kalp zarı iltihabı) Nedir

Perikardit (Kalp zarı iltihabı) Nedir?

Perikardit kalbi çevreleyen,şekilde görüldüğü gibi büyük damarların üstünden başlayan,kalbin alt kısmına uzanarak onu saran  ve şekli bir torbaya benzeyen zarın bir yangısı (iltihabı)dır.

Bu zarın iç kısmı, kalbin atabilmesi ve bu koruyucu zar içerisinde kolayca kayabilmesi için çok yumuşaktır. Zarın dış kısmı ise dayanıklı bir dokudan mamuldür. Bu zarın iltihabına birçok şey yol açabilir. Perikardite genellikle omuza, sırta ve üst –orta karın kısmına(abdomen) yayılan göğüs ağrısı  eşlik eder. Nefes tıkanması ve abdomenin şişmesi görülebilir. Bazen sıvı kalbin etrafında toplanır. Bu kalbin iyi çalışamamasına yol açar. Kalbiniz işini iyi yapmadığı zaman kendinizi iyi hissetmezsiniz. Merdiven çıkma gibi egzersizlerde soluk soluğa kalabilirsiniz (dispne). Sıvı tutulduğu için böbreklerinizde iyi çalışmayabilir. Bu bacaklarınızın ve ayaklarınızın şişmesinin nedeni olabilir.

İlk fark ettiğiniz bulgu göğüs ağrısı olacaktır. Aynı zamanda nabzınızda hızlanır. Hızla nedensiz yere 4-7 kilo alabilirsiniz. Uyurken nefesiniz daralabilir. Kalbiniz yattığınızda aslında daha fazla çalışmak zorunda kalır. Bu da gece öksürüğüne yol açabilir. Gece uyurken iki veya daha fazla yastığa ihtiyacınız olabilir.

Tedavi le bu semptomlar hızla düzelir. Taburcu olduktan sonra eve geldiğinizdetekrar tartılın. Bu size ne kadar hızla iyileştiğinizi gösterecektir. İyileştikçe ağırlığınız azalacaktır. Düşük sodyum içeren tuzsuz diyet uygulayın.

NEDENLER

·         İlaç yan etkileri

·         Kanser tedavisinde kullanılan radyasyon

·         Kanser veya tümörlerin kendileri

·         Enfeksiyonlar- Bunlara virüsler, bakteriler veya mantarlar yol açabilir.

·         Tüberküloz – bu da bir enfeksiyondur.

·         Lupus, skleroderma ve romatoid artrit gibi otoimmün hastalıklar

TANI

Perikardit tanısı hikaye (hastaya ne sorun olduğu anlattırılarak) ve fizik bakı (doktorun hastayı fiziksel olarak muayene etmesi) ile konur. Kan testleri yapılması gerekebilir. Eko kardiyogram (kalbin ses dalgaları kullanılarak oluşturulan resmi), kalbin ve göğsün BT taramaları ve nedenin ne olduğuna göre değişen başka özel testlerde yapılabilir.

TEDAVİ

·         Perikardit tedavisinde ağrının azaltılması için ilaç kullanılır.

·         Eğer vücutta su tutulumu varsa su atan haplar (diüretikler) suyun birikimini önlemek için kullanılabilir.

·         Eğer Perikardit tedavi edilebilir bir mikrop tarafında oluşturulmuşsa mikropları öldüren antibiyotikler başlanabilir. Eğer neden tüberküloz veya mantarlara bağlı ise tedavi süreci çok uzundur.

·         Eğer enfeksiyonun nedeni bir virüs ise seyrini tamamladıktan sonra ortadan kalkar ve ek bir soruna yol açmaz. Eğer neden bir virüsse ağrı için kullanılan antiinflamatuar ilaçlar kullanılır.

·         Eğer yangı sonrası zarda perikardite bağlı bir nedbe dokusu oluşumu gibi komplikasyonlar olursa zarın çıkarılması için cerrahi nadiren uygulanır. Kalp zarı yaşamsal öneme haiz değildir. Nedbe dokusu kalbin atmasını zorlaştırır.

EVDE BAKIM ÖNERİLERİ

·         Doktorunuzun reçetesine sadık olun. Hastane sonrası programınızı kolaylaştıracaktır. Doktorunuzun diyet ve egzersiz konusundaki önerilerini izleyin. Düşük yağlı bir rejim uygulayın. Alkolü yalnızca söylendiği zaman kullanabilirsiniz. Tüm ilaçlarınızı belirtildiği şekilde kullanmalısınız.

·         Yağ ve sodyumdan fakir besleyici bir diyet uygulayın.

·         İdeal kilonuzu korumaya çalışın. Doktorunuz size yardımcı olacaktır.

·         Önerildiği şekilde egzersiz yapın. Doktorunuz önerirse tıbbi bilgilerinizi içeren bir bilezik takabilirsiniz.

·         Acil bir duruma karşı ilaçlarınızı ve dozajlarınızı içeren bir listeyi yanınızda taşıyın.

·         Sigarayı bırakın.

DERHAL BİR DOKTORA GÖRÜNÜN :

·         Göğüs ağrısı

·         Nabız artışı

·         Kusma

·         Bayılma nöbetleri

·         Terleme (diaforez)

·         Düzensiz kalp atımı

·         Bulantı

·         Güçsüzlük

Eğer başta hissettiğiniz sizi hastaneye götüren yakınmalar tekrarlarsa mutlaka yardım isteyin. Asla acile kendi başınıza gitmeyin.

Yazar: Dr. Pınar AKAN
Makale Tarihi: 09/02/2012


Anahtar Kelimeler: perikardit , kalp zarı , çarpıntı , göğüs ağrısı , kalp

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

error code: 522