Rahim ( Uterus ) Kanserlerinde Tedavi Yöntemleri

Rahim ( Uterus ) Kanserlerinde Tedavi Yöntemleri

Rahim ( uterus ) Kanserlerinde Tedavi

Kanser tanısı konulduktan sonra 4 tedavi seçeneği vardır. Cerrahi, radyoterapi, hormonal tedavi ve kemoterapi. Cerrahi tedavi pek çok rahim kanserinde ana tedavi yöntemidir. Fakat kombine tedaviler hastanın klinik durumu, hastalığın evresine göre uygulanabilir.

1.Cerrahi tedavi:


Rahim kanseri tedavisinde değişik cerrahi tedavi yöntemleri vardır. En sık yapılan cerrahi yöntem hastanın üreme organlarını yani rahim ağzı,  rahim, yumurtalıklar ve tüplerin birlikte çıkarılmasıdır.
Tüm bu cerrahi yöntemler hastanın bir daha çocuk sahibi olmasını engeller.

2.Radyoterapi:

Radyoterapi yüksek enerjili ışınlar sayesinde kanserli hücrelerin öldürülmesidir.
Radyoterapinin komplikasyonları deride renk değişiklikleri, ishal, idrar yolu problemleri, vajinada daralma ve cinsel ilişki sırasında ağrı, erken menopoz, leğen kemiklerinde zayıflamadır.

3.Kemoterapi:

Kemoterapi dışarıdan vücuda ilaçlar vererek kanser hücrelerini öldürmek amacı ile uygulanan tedavi yöntemidir. Bu ilaçlar kan dolaşımına girdiklerinde tüm vücudu etkiler, kanser hücrelerini öldürmelerinin yanında normal vücut hücrelerine de zarar verebilirler. Farklılık göstermekle birlikte ilacın tipine göre; birlikte bulantı, kusma, saç dökülmesi, enfeksiyonlara yatkınlık, kolay yorulma gibi yan etkileri vardır. Birçok yan etki tedavi sonrası geçer.

4. Hormonal tedavi:


Hormonal tedavide progesteron  ve benzeri ilaçlar kullanılır. Bu hastaların tedavisinde uygulanan yumurtalıkların alınması tedavisi veya radyoterapi sonrası yumurtalıkların baskılanması östrojen miktarını azaltır ve kanser hücrelerinin büyümesini azaltır.

 

KAYNAK
1-    Doç. Dr. H. G. TULUNAY/sağlıklı yaşam/T.C Sağlık Bakanlığı

Yazar: Dr. Hakan ÖZÖRNEK
Makale Tarihi: 18/08/2011


 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

error code: 522