Sinüs Sorunları için Doğal Yöntemler

Sinüs Sorunları için Doğal Yöntemler

Sinüs Sorunları için Doğal Yöntemler

1.Yaşadığınız Ortamları Nemlendirin

Çok zaman geçirdiğiniz odaları mümkün olduğunca nemli tutun. (çalışma ortamı, yatak odası v.b.). Kuru hava sinüsleri tahriş edebilir, ortam havasını nemli tutmak burun tıkanıklığınızı azaltmaya yardımcı olur. Günde 4 kez iki defa buhar solumak sinüs sorunlarınıza yardımcı olabilir. Bu buharı sıcak su yardımı ile sağlayabilirsiniz.

2.Sigara İçilmeyen Ortamlarda Bulunun

En önemlisi  sigara olmak üzere;  sert temizlik ürünleri , boyalar , saç spreyi , parfüm buharları sinüsleri tahriş edebilir . Evinizde arkadaşlarınızın veya aile bireylerinin sigara içmesine izin vermeyin.

3. Bol su için

Eğer sinüs problemleri varsa  bol bol su içelim ! Daha fazla su ya da meyve suyu tüketimi mukus atımını teşvik edecektir. Sıcak çay da yardımcı olabilir. Kafein veya alkol içeren içeceklerin tüketimi dehidrastasyona sebep olabilir. Alkol sinüs şişliklerini provake edebilir. Her gün sekiz bardak veya daha fazla su içimini öneriyoruz.

4. Burun Yıkama

Nazal lavaj veya burun yıkama olarak adlandırılan işlem temiz ve berrak sinüsler için yardımcı olabilir. Bu sinüs tıkanıklığı nedeniyle kalınlaşmış mukus ve alerjenleri temizlemek için hafif bir steril tuzlu solüsyon kullanarak yapılır. Lavabo üzerinde yalın, tek bir burun deliğine fışkırtma ve burun boşluğu yoluyla ve diğer burun deliğinden dışarı tahliye ederek yapılabilir. Ağzınızı açık tutun ve burnunuzdan nefes almayın.

Bu solüsyonu hazırlarken:  1 çay kaşığı tuz ile ılık steril suyu yaklaşık yarım litre karıştırın. Böylece burnunuza çekebileceğiniz solüsyonu hazırlamış olacaksınız.

5. Sinüs Sorunlarının Nedenleri ?

Burnunuza doğru drene olan sinüsler, şiş ve iltihaplı olduğunda sinüs ağrısı ve basınç oluşur. Bu da Sinüslerde şişliğe neden olur buna; sıcaklık değişimleri, alerji, sigara, soğuk algınlığı neden olabilir.

6. Burun Alerjenlerinden kaçının

Burun alerjileri burnunuzun mukoza sinüslerinin şişmesine neden olur. Sonuçta Sinüs boşluğunda ağrı ve basınç oluşur. Yaygın nazal alerji, hayvan tüyü, toz akarları ve polen gibi tetikleyicilerden kaçınmak sinüs problemlerini önleme yönünde bize yardımcı olur. Eğer alerjiniz varsa bunun için diğer tedavi yöntemlerine başvurmalısınız.

Yazar: Dr. Emrah YURTÇU
Makale Tarihi: 23/12/2013


Anahtar Kelimeler: sinüs , sinus , burun yıkama , sinüzit , burun alerjen

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

error code: 522