Soğuk Algınlığı

Soğuk Algınlığı

Soğuk Algınlığı

Soğuk algınlığı yakalanacağınız en yaygın hastalıktır. Soğuk algınlığı birkaç gün sürse de sizi rahatsız edecektir. Belli bir tedavisi yoktur fakat belirtilerinize iyi gelecek tedavi mevcuttur.

Soğuk Algınlığında Neler Olur
 
Soğuk algınlığı üst solunum yolunuzun virüs nedeniyle enfeksiyon kapmasıdır. Birçok değişik virüs soğuk algınlığına neden olabilir.

Soğuk algınlığı geçirirken burnunuz virüslerle doludur. Hapşırma halinde virüs küçük damlalar halinde havaya yayılır ve sonra bu havayı soluyabilirsiniz. Fakat yüksek  bir ihtimalle kapı kolu gibi, üzerinde virüs olan şeylere dokunursunuz ve sonra burnunuza, gözlerinize ve ağzınıza dokunmanızla soğuk algınlığına yakalanırsınız.

Çocuklar yetişkinlere nazaran daha fazla soğuk algınlığı geçirir. Çocukların çoğu her yıl yaklaşık beş kere soğuk algınlığı geçirirken, yetişkinlerin çoğu iki ya da üç kere soğuk algınlığı geçirir.

Belirtiler nelerdir?

Belirtiler genellikle boğaz ağrısıyla başlar. Ardından, hapşırmaya başlarsınız ve burnunuz akar. Baş ağrısı ve üşüme hissedebilirsiniz. Çocukların ateşleri yükselebilir ve ardından muhtemelen burunları tıkanacaktır. Burnunuzdaki kan damarları şişer, burnunuzun içindeki mukus kalınlaşır ve yeşilimsi bir hal alır.

Geceleri uyutmayan kuru öksürüğe neden olur. Daha sonra balgam çıkarabilirsiniz. Soğuk algınlığı geçiren insanların yaklaşık yarısı kas ağrısı yaşar. Kendiniz yorgun ve sinirli hissedebilirsiniz ya da iştahınız kesilebilir.

Bu belirtiler griple benzerdir, fakat grip daha ciddi bir durumdur. Gribe yakalandıyanız; birden hasta olursunuz, ateşiniz yükselir ve aşırı halsizlik hissedersiniz.

Hangi tedaviler faydalıdır?

Soğuk algınlığı için belli bir tedavi yoktur. Belirtiler genellikle birkaç gün sonra geçer. Diğer yandan, belirtilerin geçmesine yardımcı olacak birçok tedavi vardır. Soğuk algınlığı ilaçlarının kesin çözüm olduğuna dair yeterli araştırma yapılmamış da olsa, bunları eczaneden alabilirsiniz.

Kendiniz için yapabileceğiniz şeyler

Tıkanmış olan burnunuzu açmak için buhar solumayı deneyebilirsiniz. Başınıza bir havlu koyarak, bir kase sıcak sudan çıkan buharı burnunuza çekebilirsiniz. Fakat bunun burnunuzun tıkanıklığını azalttığına dair yapılmış yeterli bir araştırma yoktur. Sıcak suyla kendinizi veya çocuğunuzu yakmamaya da çok fazla özen göstermelisiniz.

İlaçlar

Soğuk algınlığı ilaçları arasında ağrı kesiciler, dekonjestanlar, antihistaminikler ve öksürük ilaçları yer alır.

Dekonjestanlar burnunuzun birkaç saat açılmasına yardımcı olur. Fakat bunu birkaç gün kullanmanızın burnunuzu açık tutacağına dair yeterli araştırma yapılmamıştır. Bu ilaçları bir haftadan fazla kullanmamalısınız. İlaçların sizin için uygun olup olmadığını doktorunuza ya da eczacınıza danışın.

Antihistaminler genellikle alerjileri tedavi etmek için kullanılır. Soğuk algınlığı geçirirken antihistaminik alırsanız burnunuz daha az akar ve daha az hapşırırsınız. Fakat faydası çok azdır. Antihistaminiklerin baş dönmesi, ağız kuruluğu, baş ağrısı, sersemlik gibi yan etkileri vardır. 2 yaşın altındaki çocuklara antihistaminik vermemelisiniz.

Bazı öksürük ilaçları öksürüğünüzü kesmez. Bunlar balgam çıkarmanıza yardımcı olur. Bazı  öksürük ilaçları öksürük kesicidir ancak doktorunuza danışmadan kullanılmamalıdır.

Kronik bronşit gibi akciğer hastalığınız varsa, balgam çıkarmanıza yardımcı olacak öksürük ilaçlarını almamalısınız. Öncelikle doktorunuza ilaçların sizin için uygun olup olmadığını sorun.
Birçok öksürük ilacının 2 yaşın altındaki çocuklarda kullanılması önerilmez. Ne yapacağınızdan emin değilseniz doktorunuza ya da eczacınıza danışın.
Doktorlar soğuk algınlığı için antibiyotik önermezler. Antibiyotikler virüsleri iyileştiremez ve yan etkileri vardır.

Diğer tedaviler

Bazı insanlar C vitamini, çinko ya da ekinezya bitkisini soğuk algınlığı tedavisi için kullanır. Araştırmalara göre C vitamin soğuk algınlığı tedavisinde yardımcı değildir.
Mentol keskin kokulu bir kimyasaldır. Nane yağında bulunur. Bazı insanlar burun tıkanıklığını açmak için bunu solurlar. Çocukların yastıklarına ya da pijamalarına geceleyin mentol sürebilirsiniz, fakat bu üç ayın altındaki bebekler için tavsiye edilmez.

Bana ne olacak?

1 hafta ya da 10 gün içerisinde muhtemelen iyleşeceksiniz. Fakat üç hafta ya da daha fazla öksürüğünüz devam edebilir.

Soğuk algınlığı için doktora gitmenize gerek yoktur. Fakat iki haftadan sonra hala iyleşmediyseniz, soğuk algınlığı geçiren yaşlı ya da çocuğun sağlığından endişeleniyorsanız doktorunuzla konuşun.

Bazı insanlar soğuk algınlığından sonra başka enfeksiyonlar geçirir. Bunlar kulak enfeksiyonları, göğüs enfeksiyonları ya da sinüs enfeksiyonlarıdır. Göğüs enfeksiyonları özellikle bebeklerde ya da yaşlı insanlarda ciddi seyredebilir. Ayrıca, soğuk algınlığı astımı olan insanların astımlarını tetikleyebilir.

Yazar: Dr. Bedri Ergun TOPSEVER
Makale Tarihi: 26/10/2011


Anahtar Kelimeler: soğuk algınlığı , üşütme , soğuk algınlığı ilaçları , grip , üst solunum yolu enfeksiyonu

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

error code: 522