Vajinismusun Nedenleri Nelerdir

Vajinismusun Nedenleri Nelerdir

VAJİNİSMUSUN NEDENLERİ NELERDİR?

Op. Dr. Ayşe Duman vajinismus belirtileri hakkında bilgi veriyor.

Vajinismusun ortaya çıkış nedeni olarak psikolojik sebepler arasın da sıklıkla çocukluk evresin de iken çevreden almış olduğu cinsellikle alakalı mesajlar, yaşamış olduğu problemler, çoğunlukla ergenlik dönemin de çevresindeki kişilerden ilk gece ile alakalı dinlediği hikâyeler özellikle yer almaktadır.

Ayrıca insanlardaki cinsel kimlikler daha erken yaşlardan itibaren ortaya çıkmaktadır. Vajinismusun diğer bir sorunu da organik nedenlere bağlı olarak doğuştan ileri gelen kızlık zarı, dış genital bölgede oluşan yapısal bozukluklar ve vajina sorunlarıdır. Ancak bazı kadınlar da herhangi bir problem olmamasına rağmenözellikle cinsel ilişkiye girememe ve vajinismus sorunları ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca bu kişiler de ortaya çıkan bu sorunlar bilinçdışının derinliklerin de meydana gelen problemlerdir.

Vajinismusun psikolojik nedenleri nelerdir?

Kızlık zarı, cinsellik ve namus kavramı çoğunlukla ilk gece ile anlatılan yanlış bilgiler hem eksik hem de abartılı olması durumu sonucun da bilişsel çarpıtma ismi verilmektedir.

Aşağıdaki linkte vajinismus ile ilgili tüm bilgilere ulaşabilirsiniz

http://www.ayseduman.com/konular/vajinismus/

Kızlık zarını korumak ve namus kavramı?

Genellikle toplumumuz da küçük yaşlardan itibaren kız çocuklarına aman kızım eteğini ört, günah, ayıp, yüksekten atlama yoksa kızlık zarın yırtılır, ağaca tırmanma yoksa kızlık zarın yırtılır, erkeklerden özellikle uzak dur tarzın da kız çocuklarına mesaj verilmektedir. Sanki kızlık zarı kutsal bir organmış şeklinde kimsenin görmemesi ve kendilerini korumaları gerektiğini bilinçaltına yer etmektedir. Bu nedenlerden dolayı çocuklukta almış oldukları kendini koru şeklindeki mesajlar sebebi ile bu kişiler evlendikten sonra eşleri ile birlikte olma safhasın da kendilerini koruma içgüdüsü ile istem dışı kasarak cinsel ilişkiden kaçmaktadırlar.

İlk gece hikâyeleri

Çoğunlukla arkadaş ve akrabalardan duyulan abartılı hikayeler ilk gecede kızlık zarı ok kanama yapar, yırtılır, patlar, ilk gecem çok zor oldu canım çok acıdı gibi hikayeler kişinin bilinçaltın da vajinismusu tetiklemektedir.

Makale Tarihi: 27/11/2013