Hastalık Rehberi > Göz

Göz Uçuğu (Herpes)

Herpes göz enfeksiyonun nedir? Çok sayıda kişi vücudunda herpes simpleks virüsü taşır. Genelde bir soruna yol açamazlar. Fakat virüs gözünüze bulaşırsa, kızarıklığa ve rahatsızlığa neden olabilir.


Gözleriniz ve Sağlığınız

Gözlerimiz ve Sağlığımız “Gözler kalbin aynasıdır” çok sık kullanılan bir sözdür. Gerçekten de gözler bazı sağlık sorunlarının işaretlerini bize gösterebilir. Katarakt ve Glukom ‘ un dışında da kalp damar hastalıkları gibi bazı sistemik hastalıkların belirtilerini, işaretlerini gözlerden belirleyebilmek mümkündür.


Güneş Gözlüğü Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Güneş Gözlüğü Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Güneş ışınları, göz içindeki merceği erken sertleştirerek genç yaşta katarakt oluşturabilir. Retina tabakasına yanık etkisi ile kalıcı tahribat yapabildiği gibi fazla güneşe maruz kalanlarda, gözde et denilen iç kısımdaki doku dejenerasyonlarına yol açabilmektedir. Yani güneşin etkisi ile normal dokusu bozularak gözün önündeki saydam tabakaya doğru gelişip görmeyi bozabilir.


Katarakt Nedir

Katarakt Nedir? .hastaliktavesaglikta.com/images/katarakt.


Katarakt ve Tedavi Yöntemleri

Katarakt Nedir? Katarakt göz merceğinin (lensin) tamamının ya da bir kısmının şeffaflığını kaybederek buzlu bir görünüm almasıdır. Katarakt hastalığında göze ulaşan ışık demetleri retinaya ulaşamaz ve göz görme yeteneğini kısmen ve/veya tamamen kaybeder. Katarakt her yaşta görülebilir.


123

 

Hastalık Rehberi