Tırnak Batması ve Tedavisi

Tırnak Batması ve Tedavisi

Tırnak Batması Nedir ve Tedavisi Nasıldır?

Tırnak batması çok sık karşılaşılan ve pek çok kişide görülen, insanın yürüyüşüne de, günlük aktivitesine de engel oluşturacak kadar rahatsız eden ve ağrılı bir durumdur.

Tırnak Batmasının Nedenleri Nelerdir?

Tırnak batmasının birden fazla nedeni olabilir. En sık görülme sebebi tırnağın hatalı kesilmesidir. Tırnağın derin kesilmesi ve tırnağın uç kısımlarını içe doğru kıvrık şekilde kesilmesidir. Bu şekilde kesilen tırnak tekrar uzarken tırnak kenarlarındaki cilt dokusuna doğru batarak uzamaya devam edecektir.

Tırnak batmasının diğer sebepler arasında;

1.Tırnağın içe doğru uzaması
2.Dar ya da sivri burunlu ayakkabı kullanımı
3.Parmak ya da tırnakta meydana gelen travma (ezilme, çarpma vb.)
4.Tırnak Mantarı
5.Ayakların çok terlemesi
6.Hipertiroidi, diyabet (şeker) hastalığı, gut, akromegali, romatoid artrit gibi rahatsızlıklar sayılabilir.

Tırnak Batmasının Tedavisi Nasıldır?

Tırnak Batmasında eğer fazla bir ilerleme olmamışsa, tuzlu su banyosuyla tırnağı yumuşattıktan sonra, gazlı beze antibiyotik içeren krem sürerek batan tırnağın alt kısmına koyarak iyileşme beklenebilir.
Dar ayakkabılar giymek yerine, sandaletleri ya da terliği tırnak üstüne baskı yapmaması açısından tercih etmek korunma açısından önemlidir. Ayak temizliğine ve bakımına özen göstermek en önemli korunma yöntemleridir.

Eğer doktorunuz muayenede ve sizin kendi başınıza uyguladığınız korunma yöntemlerine rağmen iyileşme görmüyorsa küçük bir cerrahi uygulama ile batan tırnağı yerinden çıkartabilir. Bu kolay bir yöntemdir. Kimi insan bundan korkmasına rağmen lokal anestezi ( tırnak bölgesine uyuşturma uygulanması) ile cerrahi uygulayacağı için ağrı yada acı hissetmezsiniz.
Çıkarılan tırnak yerine yeni tırnak gelecek ve eski görünümüne tırnaklarınız kavuşacaktır.

Yazar: Dr. Bedri Ergun TOPSEVER
Makale Tarihi: 08/09/2011