Hastalık Rehberi > Ortopedi Ve Travmatoloji

Bacak krampları

Bacak krampları Bilmeniz gerekenler: Bacak krampı aniden baldırınıza (alt bacak) veya uyluk (üst bacak) kaslarına giren ağrılı, acı veren kas gerilmeleridir. Kasınızda, deri altında seğirme veya hareket edememe hissedersiniz. Bir süre sonra bacak kasları gevşer  ve rahatlama hissedersiniz.


Biceps Tendinopatisi Nedir

Biceps Tendinopatisi Nedir Biceps tendinopatisi Biceps tendinopatisi omuzun ön kısmında ağrıya yol açabilecek bir durumdur. Doktorlar Biceps tendinopatisi terimini eğer biceps tendonunda sorun varsa kullanırlar. Biseps kolun üst ön kısmında yer alan bir kastır.


Burkulmalar

Burkulma nedir? Eklem yüzeyinin anlık olarak ayrılmasıdır. Genelikle zorlamalar sonucu oluşur. Burkulma belirtileri nelerdir? Burkulan bölgede ağrı, Kızarma, şişlik, İşlev kaybı.


Düşme ve Çarpmalar

DÜŞME ve ÇARPMALAR    Çocuklarda emekleme ile okul dönemi arasında daha sık görülür. Bu tür kazalar iyi izlenmeli, hekime danışmadan kazanın önemsiz olduğuna karar verilmemelidir. DÜŞME VE ÇARPMALARDA ALINACAK ÖNLEMLER •5 Aylıktan itibaren bebekler yattıkları yerde dönebildiklerinden yüksek ve yanları çocuğun düşebileceği şekilde açık olan masa üzerinde, sedirde veya salıncakta uyutmayın ve yalnız bırakmayın.


Futbolcularda Ayak Bileği Çevresi Kırıkları

Futbolcularda Ayak Bileği Çevresi Kırıkları SIKLIK  Futbolcularda alt ekstremite yaralanmaları tüm futbol yaralanmalarının %50-80’ini oluşturur. Bu yüzdeye karşın tibia ve ayak bileği çevresi kırıklarına rastlanma sıklığı %1’in altındadır (1). Yaralanmaların en sık görüldüğü eklem erkeklerde ayak bileği iken bayan sporcularda diz eklemidir.


 

Hastalık Rehberi