Hastalık Rehberi > Ortopedi Ve Travmatoloji

Karpal Tünel Sendromu

Karpal Tünel Sendromu Son zamanlarda el bilekleriniz sabahları işe başlarken size ağrı veriyorsa, gün boyunca sürüyorsa, ertesi sabah da devam ediyorsa bu Karpal Tünel Sendromu’ nun ilk belirtisi olabilir. Bu sendromsa burada bir daralma olduğunu ifade eder.


Kemik Sağlığı için Kalsiyum ve D vitamini

Kemik Sağlığı için Kalsiyum ve D vitamini Kalsiyum ve D vitamini kemik sağlığı için niye önemlidir? Kalsiyum ve D vitamini kemik sağlığında: ·        Kemikleri kuvvetlendirdikleri için ·        Başta omurga olmak üzere tüm kemiklerin kolaylıkla kırılmasını engelledikleri için ·        dişlerinizi sağlıklı ve güçlü yaptıkları için önemlidirler. Osteoporoz kemiklerin ·        İnce ve zayıf, ·        Omurga, kalça ve el bileği kemikleri başta olmak üzere tüm kemiklerin kolay kırılabilir olmasına yol açar.


Kırıklar

Kırık nedir? Kırık, kemik bütünlüğünün bozulmasına verilen isimdir.Kırıklar darbe sonucu veya  kendiliğinden oluşabilir. Yaşlılık ile birlikte kendiliğinden kırık oluşma riski de artar.


Lisfrank eklemi kırıklı çıkığı ve ayak ortası burkulmaları ve rehabilitasyonu

LİSFRANK EKLEMİ KIRIKLI ÇIKIĞI VE AYAK ORTASI BURKULMALARI – REHABİLİTASYON Lisfrank eklemi kırıklı çıkıkları ayağın orta kısmına ait bir yaralanmadır. Yaralanmada ayağın orta kısmının kemiklerinde (metatarsal kemikler) kırık ile birlikte veya kırık olmaksızın bağ yırtığı (gerilme) mevcuttur.  Bu yapılar ayağın uzunlamasına yayının oluşturulmasında çok önemlidir.


Omurga Sağlığı

Masa Başında Doğru Oturmak ve Omurga Sağlığı Masa başına bağımlı çalışma sistemi insan vücudunda boyun, sırt ve bel ağrılarına neden oluyor. Yoğun olarak oturarak çalışanların kasları zayıflıyor. Bu durumda bedenen yükü büyük oranda iskelet sistemine biniyor ve sağlık sorunları ortaya çıkıyor.


 

Hastalık Rehberi