Hastalık Rehberi > Gastroenteroloji

Dalak Büyümesi (Splenomegali) Nedir

Dalak Büyümesi (Splenomegali) Nedir ? Dalak büyümesi (splenomegali) birçok etkene bağlı olarak ortaya çıkan ve çoğu zaman da belirti vermeyen bir durumdur. Bu nedenle de, titiz bir muayene yapılmadığı taktirde, çoğu zaman farkedilmeyebilir. Dalak büyümesi, eğer vücudunuzdaki başka bir hastalığın belirtisi değilse, vücut için zararlı bir etki yapıp yapmadığı araştırılır.


Gastroözofageal Reflü Hastalığı

GASTROÖZOFAGEAL REFLÜ HASTALIĞI (GÖR) Gastroözofageal reflü hastalığı veya diğer adıyla asid reflüsü mide içindeki asid sıvısının özofagus (yemek borusu) içine geri kaçması ve bunun sonucunda yemek borusunda zarar oluşmasıdır. Sağlıklı insanla hastalık arasındaki ayırım reflünün görülme sıklığı ve bunun süresidir.


Hepatit A Nedir

Hepatit A nedir? Hepatit A enfeksiyonu Türkiye’de halk sağlığını etkileyen en önemli sorunlardan birisidir. İstatistiklere göre temizlik ve sağlık koşullarının iyi olmadığı ülkelerde yaygın olarak gözlenen hepatit A enfeksiyonu Türkiye’de çok sık görülmektedir.Hepatit A'ya neden olan virüs hasta kişilerle temas veya sağlıksız içme suyu, gıdalarla bulaşır.


Hepatit B ve aşı olmalı mıyım

Hepatit B ve aşı olmalı mıyım? Hepatit B karaciğerinize saldıran bir virüsün nedeniyle meydana gelen  bir enfeksiyondur.  Çok hafif olabilir, bazen bunu fark edemezsiniz ve çoğu kişi tedavi görmeden düzelir.  Fakat az sayıda kişi için tehlikeli ve hatta ölümcül bile olabilir.


Hepatit C Nedir

Hepatit C, Hepatit C virüsünün vücuda alınması ile oluşan, karaciğeri etkileyen ciddi bir enfeksiyon hastalığıdır. Hepatit C enfeksiyonu yaşamınızı birçok yönde olumsuz etkileyebilir. Çoğu zaman tesadüfen saptanan karaciğer enzim yüksekliğinin nedeni araştırılırken saptanabilir, hiçbir belirti görülmeyebilir.


1234

 

Hastalık Rehberi