Hastalık Rehberi > Nörolojik Hastalıklar

Gerilim Tipi Baş Ağrısı

Kronik Gerilim Tipi Baş Ağrısı Çoğu kişinin zaman zaman baş ağrıları olur. Fakat kronik gerilim tipi baş ağrılarınız varsa, sürekli bir baş ağrınız vardır. Kronik, doktorların insanların uzun süre boyunca yaşadıkları tıbbi rahatsızlıkları tanımlamak için kullandıkları bir kelimedir.


Menenjit Nedir

Menenjit nedir Menenjit hastalığına sebep olan mikroorganizma omurilik sıvısına ve beyninizin etrafına bulaştığında menenjit olursunuz. Eğer bu mikroorganizma kanınıza geçerse, septisemi denilen kan zehirlenmesine de neden olabilir. Virüslerin veya bakterilerin dahil olduğu birkaç mikroorganizma türü menenjite yol açar.


Migren

MİGREN NEDİR? Tekrarlayıcı ve genellikle bulantı kusma gibi bulgularla ortaya çıkan şiddetli başağrısı ataklarına MİGREN denir.Toplumda oldukça sık görülen, rahatsızlık verici ve iş görmezliğe neden olan Nörolojik bir hastalıktır.Ataklar arasında kişi tamamen normalken, baş ağrılı dönemde genellikle loş ve sakin bir odada yatmak ister.


Multipl Skleroz

MULTİPL SKLEROZ MULTİPL SKLEROZ NEDİR? Multipl Skleroz (MS) merkezi sinir sistemine ait bir hastalıktır. Merkezi sinir sistemini beyin ve omurilik oluşturmaktadır. Merkezi sinir sisteminde sinir liflerini çevreleyen, koruyan ve görevlerini yerine getirmelerini sağlayan miyelin isimli yağlı bir doku vardır.


Nöropatik Ağrı Nedir

Nöropatik Ağrı Nedir ? Genellikle ağrının fiziksel bir nedeni olduğunu düşünürüz. Eğer neden dışlanırsa, ağrıda gidecektir. Ancak bazen sinirlerin kendisi de ağrı nedeni olabilir.


123

 

Hastalık Rehberi