Hastalık Rehberi > Nörolojik Hastalıklar

Parkinson Hastalığı

PARKİNSON HASTALIĞI Parkinson Hastalığı Nedir? — Parkinson hastalığı hareket sistemimizi etkiliyen bir beyin rahatsızlığıdır. Zamanla ilerleyerek diğer beyin fonksiyonlarını da kötü yünde etkileyebilir. Örneğin öğrenme ve hatırlama gibi.


Spina Bifida Nedir

Spina Bifida Nedir? Spina Bifida tıbbi olarak ayrık veya açık omurga anlamına gelir. En sık görülen doğuştan (konjenital) hastalıklardan birisidir. Spina bifida başta myelo meningosel olmak üzere omuriliği etkileyen birçok şekilde görülebilir.


Trigeminal Nevralji Nedir

Trigeminal nevralji nedir? Trigeminal nevralji (TN) yüz bölgelerinde ani ve şiddetli ağrıya neden olan bir durumdur. Trigeminal nevralji beyinde yüz kaslarını çalıştıran bir sinir olduğundan,  trigeminal sinirdeki bir sorun bu hastalığa sebep olur. Trigeminal nevralji belirtileri nelerdir? TN yanaklarda, alt yüz ya da göz çevresinde keskin ve bıçaklama hissi veren bir ağrıya neden olur.


Yüz Felci

Yüz Felci Bir sabah uyandığınızda yüzünüzün bir tarafını aşağı sarkmış bir halde bulursanız, yüz felci geçirmiş olabilirsiniz. Bu endişe verici olabilir, fakat çoğu insan tamamen iyileşir.  Yüz Felci Nedir? Yüz felci’ nde, yüz kaslarınız aniden zayıflamaya başlar.


Şeker Hastalığının Nörolojik Etkileri Nelerdir

Şeker Hastalığının Nörolojik Etkileri Nelerdir Yaygın olarak bilinen adıyla şeker hastalığı, dünyada ve ülkemizde  yaygın görülen  bir  klinik  tablo olup  nörolojik  komplikasyonları önemlidir. Hipoglisemi ( kan şekeri düşüklüğü) ; beyinde glikojen ve glukoz depolanmadığından, vücutta  mevcut  kaynaklarda azalma olduğunda yarım saat içinde hipoglisemi semptomlarını ortaya çıkarır.


123

 

Hastalık Rehberi