Hastalık Rehberi > Çocuk Hastalıkları

Çocuklarda Bigisayarlı Tomografi (BT) için bilinmesi gerekenler

Bilgisayarlı Tomografi (BT) tetkiki konusunda anne ve babaların bilmesi gerekenler Radyasyondan Korunma ya da röntgen filmi nedir? X ışınları iyonizan radyasyon içeren görünmeyen ışın demetleri olup insan vücudundan geçerken farklı dokular tarafından değişime uğrayarak görüntü oluştururlar. Bilgisayarlı nedir? Bilgisayarlı tomografide (BT) vücudun etrafında dönen bir kaynaktan çıkan X ışınları kullanılarak üç boyutlu görüntü elde edilir.


Çocuklarda Boy Kısalığı

Çocuklarda Boy Kısalığı Çocuğumun boyunun normalden kısa olup olmadığını nereden bileceğim? Bunu size çocuk doktorunuz veya kontrol yapan hemşire söyleyecektir. Çocuğunuzun önce boyunu ölçecek, daha sonra bunu aynı yaş ve cinsiyette diğer çocuklarınki ile karşılaştıracaktır. Çocuğunuzun boyu aynı yaş ve cinsiyet grubundan geri ise doktorunuz bunu “kısa boylu” olarak adlandıracaktır.


Çocuklarda Boğaz Ağrısı Sebepleri Nelerdir

Çocuklarda Boğaz Ağrısı Sebepleri Nelerdir ? Çocuğumun boğazı ağrıdığında ne zaman bir doktora başvurmalıyım? – Boğaz ağrısı çocuklarda sık görülen bir sorundur. Ancak bazen kötüleşebilir.


Çocuklarda burun kanaması

Çocuklarda burun kanaması Çoğu çocuk, zaman zaman burun kanaması geçirir. Eğer çocuğunuzun çok fazla burnu kanıyorsa, bir sorun olduğunu düşünür ve endişelenirsiniz. Büyük bir olasılıkla sorun yoktur.


Çocuklarda Kabızlık

Çocuklarda Kabızlık Kabız olduğunda çocuğumda neler meydana gelir? Çocuğunuz kabız olmuşsa, dışkısını yeterli sıklıkta yapamaz. Çocuklarınız tuvalete çıktıklarında, dışkıları sert ve kuru olduğu için çıkarken acı verir. Kabız olan çocukların çoğunda herhangi bir fiziksel sorun yoktur.


 

Hastalık Rehberi