Hastalık Rehberi > Çocuk Hastalıkları

Kabakulak Nedir

Kabakulak Nedir? Kabakulak virüslerin yaptığı bir hastalıktır. Parotis bezinde şişme ve ateş ile seyreder. Nedenleri Virüs genellikle enfekte bir kişinin tükürüğü ile temas edilmesi yoluyla yayılır.


Kilolu Çocuklar için Beslenme Önerileri

Kilolu Çocuklar için Beslenme Önerileri Eğer çocuğunuz sağlıklı olandan daha ağır geliyorsa, doktorunuz altı ay ya da bir yıl boyunca kilosunu dengede tutmaya çalışmasını tavsiye edebilir. Çocuğun ailesini de işin içine katan programlar, sadece çocuğu hedefleyenlerden daha iyi sonuç elde ederler.


Kistik Fibrozis

Kistik Fibrozis Nedir? Kistik Fibrozis kalıtsal (ailevi geçiş gösteren) bir hastalıktır. Doğumdan itibaren birden çok organımızı etkileyerek bu organlarda fonksiyon (işlev) bozukluklarına yol açar. Kistik fibroziste esas olarak etkilenen organlarımız dış salgı bezlerinin bulunduğu organlarımızdır.


Kızamık

Kızamık nedir? Kızamık, kış sonu ve ilkbahar döneminde görülen, ateş ve döküntü ile seyreden, bulaşıcı bir hastalıktır. Kızamığın başlangıcında birkaç gün süren bir ateş döneminden sonra öksürük, burun akıntısı ve gözlerde kızarıklık belirtileri gelişir. Döküntü yüzde ve boyunda başlar, sonra aşağıya doğru gövdeye, kollara, bacaklara ve ayaklara yayılır.


Kızamık Nedir ve Nasıl Bulaşır

Kızamık nedir? Kızamık tüm vücutta bir döküntülere neden olan çok bulaşıcı bir enfeksiyondur. Kızamık aşısı hastalığa karşı koruyucudur. Bu aşı MMR ( kızamık, kabakulak ve kızamıkçık ) ve MMRV ( kızamık, kabakulak, kızamıkçık, suçiçeği ) aşılarının bir parçasıdır.


 

Hastalık Rehberi