Hastalık Rehberi > Çocuk Hastalıkları

Bebeklerde ve Çocuklarda Rota Virüs Enfeksiyonu Nedir

Bebeklerde ve Çocuklarda Rota Virüs Enfeksiyonu Nedir     Rota virüsler tüm yaşlarda akut karın ağrısı ve barsak rahatsızlığına (gastroenterit) yol açabilir. Daha büyük çocuklar ve erişkinlerin hiç semptomu olmayabilir. Ancak bebeklerde ve küçük çocuklarda rota virüs kusma ve ishalin en önemli nedenidir.


Down Sendromu Nedir

Down Sendromu (DS) Nedir? Tanım Down sendromu (DS) sık görülen genetik bir hastalıktır. Bu sendrom; doğum kusurları, tıbbi sorunlar ve zihinsel engel oluşturarak sonuçlanır. Nedenleri Down Sendromunda zihinsel problemlerin en sık nedeni genetik etkenlerdir.


Down Sendromu’nda Tanı ve Tedavi

Down Sendromu’nda Tanı ve Tedavi Tanı Prenatal Tanı Hamile kadınlar için mevcut iki tür prosedür vardır: Tarama testleri bebeğin Down Sendromu riskini tahmin eder. Tanısal testler anne karnındaki bebeğin hastalığa sahip olup olmadığını söylemek için kullanılır. Tarama Testleri Üçlü testte Down sendromu risk tahmini Down sendromu (Trizomi 21) risk tahmini anne adayının yaşı, kilosu ve üç hormon ölçümü kullanılarak yapılır.


Emzirme ve Anne sütü

Emzirme ve Anne sütü Bebeği emzirmeye başlamadan; Anne, ellerini su ve sabunla yıkamalı, Meme başları temiz olmalı, Çocuğun altı temiz olmalıdır. Emzirmenin Aşamaları -1 •Bebeğin dudakları uyarılır. •Meme başı bebeğin dudaklarına temas ettirilir.


Fenilketonüri Nedir

Fenilketonüri  Nedir Türkiye dünyada fenilketonüri  insidansı en yüksek olan ülkedir. Ülkemizde her yıl 350-400 çocuk fenilketonürili doğmaktadır. Erken teşhis çocukta gelişebilecek zeka geriliğinin zamanında önlenmesi açısından çok önemlidir.


 

Hastalık Rehberi