Hastalık Rehberi > Dermatoloji

Çıban (Furonkül) Nedir

Çıban (Furonkül) Nedir Çıban (Furonkül), deri yüzeyindeki kılların ve çevresindeki dokunun iltihaplı absesine verilen isimdir. Staphylococcus aureus adında bir mikrop çıban oluşumuna neden olur. Ergenlik döneminde ve genç erişkinlerde daha sıktır.


Böcek Isırıkları ve Sokmaları

BÖCEK ISIRIKLARI VE SOKMALARI TEMEL BİLGİLER BÖCEK ISIRIKLARI VE SOKMALARI NASIL AYRILIR? Sizi bir böcek ısırdığında ağız kısımlarını kullanır. Böcek sizi soktuğunda ise arka kısmında yer alan özel iğnesini kullanır. Isıran böcekler diğer insan ve hayvanları da hedef alır.


Besin Alerjisi Nedir

Besin Alerjisi Nedir? Tanım Besin veya gıda alerjisi bir gıda veya gıda içindeki katkı maddesine karşı oluşan vücudun gösterdiği olumsuz ya da anormal bir reaksiyondur. Nedenleri Belirli gıdaların, besin reaksiyonlarına sebep olacağını çoğunlukla biliriz. Genelde  gıda reaksiyonuna en yaygın tetikleyiciler şunlardır:  • İnek sütü  • Yumurta  • Fıstık  • Buğday  • Soya  • Balık  • Kabuklu deniz yiyecekleri (midye; istiridye, v.


Cilt Bakımı ve Peeling

 Cilt Bakımı Cildin görüntüsünü bozan temel sebeplerin başında, sivilce izleri, güneş lekeleri, yara izleri ve yaşlanma belirtileri gelir. Bu tarz cilt problemlerinden kurtulmak için “soyma” anlamına gelen “peeling” etkili bir yöntemdir.  Cildin derinlemesine arındırılması, hasarlı üst deriyi kaldırarak, sağlıklı deriyi ortaya çıkarma işlemine peeling denir.


Cilt Kanseri

Cilt Kanseri Cilt kanseri türleri Deri kanserleri başlıca üç tiptir; bazal hücreli karsinom, skuamöz hücreli karsinom ve melanom olarak adlandırılır. Bazal hücreli ve skuamöz hücreli türleri en sık yüz, sırt, eller ve kulaklar gibi düzenli olarak güneşe maruz kalan deri alanlarında ortaya çıkar. Cilt kanseri için en fazla risk altında olanlar; işçiler, çiftçiler, inşaat veya karayolu ekipleri ve güneşte uzun saatler geçiren insanlardır.


 

Hastalık Rehberi