Hastalık Rehberi > Dermatoloji

Güneş Yanığı Nedir

Güneş Yanığı Nedir Güneş yanığı güneş veya başka bir ultaviole ışığa maruz kalmanın sonuncunda, cildinizi korumak için vücut koruyucu pigment (melanin) miktarının ciltte koruma amaçlı artması ile oluşan bir durumdur. Ancak güneş yanığı hemen belli olmayabilir.


Genital Siğiller (HPV)

Genital siğiller (HPV) Genital siğilleriniz varsa, bu sizi utandırıp üzüyor olabilir. Fakat genital siğiller genelde tehlikeli değillerdir ve çok iyi sonuçlar  verecek şekilde tedavi edilirler. Genital siğiller nedir? Genital siğiller genellikle genital bölgelerinizin kenarında büyüyen pütürlü öbekler şeklindeki oluşumlardır.


Gıda Alerjisi Nedir

Gıda Alerjisi Nedir? Bir gıda alerjisi, belirli bir gıdaya kişinin bağışıklık sisteminin bu gıdayı zararlı görerek buna yanıt verdiğinde oluşur. Kişinin yediği, içtiği, dokunduğu ya da soluduğu herhangi bir şeyden alerjik bir reaksiyon olabilir. En çok alerjik reaksiyonlar, yemek yeme ya da dokunduktan sonra 5 dakika ile 1 saat arasında gelişir.


Kasık Mantarı (Tinea Cruris)

Tinea Cruris (Kasık Mantarı) Tinea Cruris veya Kasık Mantarı derinin uyluk ve kasıkta en sık görülen mantar enfeksiyonlarından biridir. Sıklıkla erkeklerde ve adölesan çocuklarda görülür.  Kasık mantarı 2-3 haftalık doğru bir tedavi ile hemen iyileşir.


Kurdeşen Nedir

KURDEŞEN NEDİR? Kurdeşen, genellikle deride çok kaşıntılı olan kırmızı lekelerdir. Alerji veya diğer nedenlerden dolayı meydana gelebilir. Çoğu durumda, ürtiker gelip birkaç saat içinde gider.


 

Hastalık Rehberi