Hastalık Rehberi > Dermatoloji

Cilt Kuruluğu

Her türlü nemlendiriciyi ve kozmetik ürünü denemenize rağmen, cilt kuruluğundan kurtulamıyorsanız, bir dermatoloğa başvurmanız gerekiyor. İşte size cilt kuruluğuyla ilgili soru ve cevaplar. Kimlerde cilt kuruluğu görülür? Derinin üst tabakasının yaklaşık yüzde 10 kadarlık bir kısmını su oluşturur.


Deri (Cilt) Kanseri Nedir ve Korunma Yöntemleri

DERİ (CİLT) KANSERLERİ     En sık rastlanılan kanser türlerinden biridir.     Her yıl milyonlarca kişi deri kanserine yakalanmaktadır.     Tek neden olmasa da en önemli etken güneş ışığıdır.


Deri Alerji Testi Nedir

Deri Alerji Testi Nedir ? Alerji deri testleri, alerji belirtilerine neden olan maddeleri tanımlamak için kullanılır. Genellikle, bir allerjen ekstresi cildinize çizilerek veya ciltin altına uygulanarak ardından cildin tepki değerlendirilmesi yapılır Alerji Deri Testi sırasında neler Olur ? Bu prosedür, alerji deri testi yaşadığınız türe bağlı olarak değişir. Deri testleri üç ana tip karalama (prick) testi, intradermal test, yama testidir.


Egzema Nedir

EGZEMA (DERMATİT) Nedir? Egzema, diğer adıyla dermatit, sıklıkla cildin bir çok maddeyle temas etmesi sonucu duyarlı hale gelmesiyle ya da çeşitli genetik ve çevresel faktörlerin etkisiyle ortaya çıkan iltihaplı ve alerjik (genelde) bir deri hastalığıdır. Vücudun bir çok bölgesinde ya da sınırlı bir yerde görülebilir.


Güneş Yanıkları

Güneş Yanığı Nedir ?   Güneş yanığı cildin ultraviyole (UV) ışınlarına maruz kaması ile oluşur. UV ışınları güneşten gelir ve güneş altında uzun süre kalındığında bu yanıklar oluşur. Güneş yanıkları bulutlu günlerde de oluşabilir çünkü UV ışınları bulutlar içerisinden geçebilir.


 

Hastalık Rehberi