Hastalık Rehberi > Göğüs Hastalıkları

Astım ve Diğer Hastalıklar

GEBELİK VE ASTIM Gebelerin 1/3 ünde astım şikâyetleri artar Astım semptomları en çok 29-38.haftalar arasında artış gösterir Gebelik süresince astımınızı tetikleyecek etkenlerden uzak durun Bebeğinize yardım etmenin en iyi yolu astımınızın kontrol altına alınmasıdır. Astım ilaçlarının büyük bir çoğunluğu bebek üzerine herhangi bir olumsuz etkiye sahip  olmayıp güvenle kullanılabilir.


Bronşektazi Nedir

Bronşektazi Bronşektazi, nefes problemlerine yol açan bir akciğer hastalığıdır. Akciğer enfeksiyonu olma riskini artırır. Bronşektazi nedir? Bronşektazi akciğerlerdeki havayolunun çok iyi çalışmaması anlamına gelir.


KOAH

KOAH Nedir ? "Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı” isminin baş harflerinden oluşan kısaltılmış bir hastalık ismidir. Hastalığın en önemli nedeni SİGARA bağımlılığıdır. KOAH yaklaşık olarak 20 yıl günde bir paket sigara içme sonrasında ortaya çıkar.


KOAH Tedavisinde Yardımcı Önlemler

Tedavide yardımcı önlemler •Yapılabilecek kadar egzersiz yapılmalıdır. Sürekli oturmak ve egzersizden kaçınmak kasları güçsüzleştirir ve nefes darlığını artırır. •Ağır egzersizlerden (ağır yük taşımak, bahçede çalışmak gibi) kaçınılmalıdır.


KOAH ve Tedavisi

KOAH NASIL TEDAVİ EDİLİR ? •Sigaranın bırakılması, •Tozlu ve dumanlı ortamlarda çalışmamak, bulunmamak ve •Düzenli ilaç tedavisidir. KOAH tedavisinin temelini “sigaranın terk edilmesi” oluşturur. Sigara bırakıldığı zaman bronşlardaki ve hava keseciklerindeki bozulmaların şiddeti yavaşlar.


123

 

Hastalık Rehberi