Hastalık Rehberi > Psikiyatri

Delirium Nedir (Akut Beyin Yetmezliği)

Delirium Nedir Delirium; kişinin ruhsal durumundaki akut değişiklik ile karakterize bir klinik durumdur. Genellikle saatler veya günler içinde hızla gelişir. Algı ve duyu değişiklikleri oluşur.


Depresyon

Depresyon nedir? Depresyonda kişi kendini üzüntülü, boşlukta, hissedebilir. Önceden sevdiği uğraşılara karşı belirgin bir isteksizliği vardır. Örneğin, futbol oynamaktan hoşlanan biri futbol maçı seyretmek veya oynamak konusunda eskisi kadar istekli olmayabilir vb.


Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) Nedir

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) Nedir Dikkat eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) olan çocukları yetiştirmek size ve ailenize sorun oluşturabilir. DEHB evde ve okulda problemlere neden olur. Çocuğunuzda DEHB varsa doğru bir teşhis konulması önemlidir.


Kronik Yorgunluk Sendromu Nedir

Kronik Yorgunluk Sendromu Kronik yorgunluk sendromu her yaştan insanı etkileyen moral bozucu ve üzücü (sıkıntılı) bir rahatsızlıktır. Buna neyin sebep olduğunu kimse bilmez. Herhangi bir tedavisi yoktur, fakat kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olabilecek şeyler vardır.


Obsesif Kompulsif Bozukluk

Obsesif Kompulsif Bozukluk Obsesif kompulsif bozukluk sıkıntı verici olabilir ve hayatınızı uyum içersinde geçirmenizi zorlaştırabilir. Obsesif kompulsif bozukluk nedir? Obsesif Kompusif bozukluk, belli konularda takıntılı olmak ve bunu saplantı haline getirmek olarak tanımlanabilir. Obsesif kompulsif bozukluk (OKB) rahatsızlığınız varsa, kafanızdan atamadığınız rahatsız edici düşünceleriniz vardır.


1234

 

Hastalık Rehberi