Hastalık Rehberi > Üroloji

Hidrosel Nedir

Hidrosel Nedir? Hidrosel; kısaca testislerin etrafında sıvı birikmesidir. Hidrosel’in iki tipi vardır: 1.Doğumsal (konjenital) Hidrosel: Anne karnındaki gelişim süresinde meydana gelen hidroseli tarif eder.


Mesane Kanseri Nedir

Mesane Kanseri Mesane kanseri, erkeklerde görülen kanserlerin yaklaşık yüzde yedisini, kadınlarda görülen yeni kanserlerin ise yaklaşık yüzde üçünü oluşturur. Mesane kanseri her zaman mukozada yani mesanenin iç zarında başlar. Erken dönemde bu tabakada sınırlı kalır ve hücre içindeki karsinom olarak nitelendirilir.


Penisin Şekil Bozuklukları

Penisin Şekil Bozuklukları Konjenital Penil  Kurvatür (Doğumsal Penis Eğriliği) En sık buluğ çağında görülen penis iç zarının bir hastalığıdır. Doğuştan ya da sonradan oluşabilir. Ağrılı sertleşme, peniste eğrilik, ağrılı cinsel ilişki şeklinde kendini gösterir.


Polikistik Böbrek Hastalığı

Polikistik Böbrek Hastalığı Polikistik böbrek hastalığı kalıtsal bir hastalık olup genetik geçiş gösterir. Kistler büyüyerek böbreğin kendi dokusunun yerini alır. Hastaların büyük bir bölümünde hiç şikayet yoktur ve genellikle başka bir tetkik yapılırken tesadüfen tespit edilir.


Prostat Hastalıkları

Prostat Hastalıkları Prostat hastalıkları erkeklerin önemli sorunlarının başında geliyor. Erişkin erkeklerin yaklaşık %50’sinde prostat büyümesi ya da kanseri var. Otuzlu yaşlarda bu oran %5-10 iken 80 yaşın üzerinde %90’ı geçiyor.


1234

 

Hastalık Rehberi