Hastalık Rehberi > Çeşitli Makaleler

EHEC (E.Coli)

EHEC (Enterohemorajik E. Coli) Escherichiacoli (E. coli) genellikle insanların ve sıcak kanlı hayvanların bağırsaklarında bulunan bir bakteridir.


Grip Salgınları ve Beslenme ile Gripten Korunma

Grip Salgınları ve Beslenme ile Gripten Korunma Kış mevsiminin yaşandığı şu günlerde havaların soğumasıyla birlikte başta küresel grip salgını olmak üzere soğuk algınlığı ve enfeksiyon hastalıklarının görülme sıklığında da artış izlenmektedir. Yetersiz ve dengesiz beslenme alışkanlığı olan bireylerin soğuk algınlığı ve enfeksiyon hastalıklarına yakalanma riski daha yüksektir ve hastalık halinde hastalıkları daha ağır seyreder.


H3N2 Virüsü Nedir

H3N2 Virüsü Nedir? H3N2 virüsü 2011 ve 2012 yıllarında Amerika Birleşik Devletlerinde 321 kişiyi enfekte eden bir grip virüsüdür.  2013 yılında da Amerika da 18 vaka bildirilmiş ve ölümle sonuçlanan bir hasta olmamıştır. Bir çeşit “domuz gribi” diye adlandırılabilir.


Hiperbarik Oksijen Tedavisi Nedir

Hiperbarik Oksijen Tedavisi Nedir? Yeryüzündeki canlıların temel yapı taşı olan hücre;  yaşamsal fonksiyonlarını devam ettirebilmek için oksijene ihtiyaç gösterir. Oksijen protein sentezi, hücre bölünmesi gibi enerji gerektiren süreçler, epitelizasyon ve bağ dokusunun güçlenebilmesi için de gereklidir. Oksijene esikliğinde hücrede enerji açığa çıkaran biyokimyasal reaksiyonlar zincirinde aksamalar gelişerek, hücre ölümü, organ hasarı gelişebilir.


Jet Lag Nedir

Jet lag   İnsanlar niçin jet lag olur? Jet lag, uzun mesafeli uçak seyahatinin bir yan etkisidir. Uçakla farklı zaman dilimleri arasında seyahat ettiğinizde, vücudunuzun biyolojik saati başladığınız yerdekinde kalır. Yeni zaman diliminizdeki düzene alışmanız birkaç gün alabilir.


 

Hastalık Rehberi