Hastalık Rehberi > Çeşitli Makaleler

Kalori Nedir

Kalori Nedir: Isı enerji transferinin bir ölçüsü olduğuna göre, kalori de ısı üretiminin bir ölçüsüdür. Kilo kalori ( Kg Kal ) vücudun enerji harcaması ve gereksinmesi için kullanılan bir terimdir.Bütün yiyecekler midemizde, ince ve kalın bağırsaklarımızda sindirilerek kanımıza karışır.


Kan Bağışı Nedir ve Kimler Kan Verebilir

Kan Bağışı Nedir ve Kimler Kan Verebilir ? 18-65 Yaş arasında, ağırlığı 50 kg üzerinde, önemli bir sağlık sorunu olmayan kan merkezine kan vermek için geldiğinde yapılan muayenede sağlığı uygun olduğu tespit edilen ve hemoglobin ölçümü normal olan herkes en az 2 ay aralıklarla kan bağışında bulunabilir. Kendinizi iyi ve sağlıklı hissediyor musunuz? Kan bağışı öncesinde yorgun ve uykusuz olmamanız tercih edilir.


Kanserler Nasıl Oluşur

Kanserler Nasıl Oluşur? Kanserler %80-90’ı çevresel veya davranışsal faktörler tarafından oluşur ve önlenebilme ihtimali vardır. Kalıtım (genetik) yoluyla kanser meydana gelme olasılığı çevresel faktörlere oranla çok daha azdır. x-ışınları, ultraviyole-morötesi ışınlar gibi fiziksel veya bazı ilaçlar, polisiklik aromatik hidrokarbonlar gibi kimyasal faktörlerin yanında virüsler de biyolojik olarak normal karaktere sahip bir hücre değişim göstererek kanser oluşturabilir.


Karbonhidrat Diyeti Nedir

Karbonhidrat Diyeti Nedir? Günlük alınan karbonhidrat miktarını belirleyerek yapılan bir diyet türüdür. Böylece doğal yoldan kilo vermenizi sağlar. Örnek diyet tablosu ile haftada 2-3 kg vermek mümkün olabilir.


Kilo Verirken Nelere Dikkat Edilmeli

Kilo Verirken Nelere Dikkat  Edilmeli 1- Zeytinyağı zayıflatır Salatalarımıza gereğinden fazla zeytinyağı dökmek, ekmeğimizi zeytinyağına bandırarak yemek kilo alımına neden olur. Bu tür söylemler yerine profesyonel beslenme danışmanlarına ve diyetisyenlere danışılmalıdır.


 

Hastalık Rehberi