Hastalık Rehberi > İç Hastalıkları

Bayramda Şeker Hastaları ve Tansiyon Hastaları için Beslenme Önerileri

Bayramda Şeker Hastaları ve Tansiyon Hastaları için Beslenme Önerileri 1.KIRMIZI ET, TUZ VE HAMUR İŞİNE DİKKAT… Bayram zamanlarında özellikle uzun süren açlık döneminin de bitmesiyle, insanlarda aşırı yemek yeme eğilimi oluşabilmektedir. Kalp, şeker ve tansiyon hastaları için bu dönemde en fazla risk taşıyan gıdalar; fazla miktarda hamur işi, tatlı, fazla miktarda kırmızı et ve tuzdur.


Diyabet

Diyabet nedir? Pankreasın yeterli miktarda insülin salgılayamaması veya salgılanan insülinin yeterli derecede kullanılamaması nedeniyle kan şekerinin yükselmesi durumu olarak tanımlanan diyabet ciddi bir halk sağlığı sorunu olarak nitelendiriliyor. Sıklıkla çocukluk ve gençlik çağlarında başlıyor.


Diyabetik Ayak ve Tedavisi

Diyabetik Ayak ve Tedavisi Diyabetik ayak, şeker hastalığına bağlı gelişen ve ayakta şeker (diyabet) hastalığının meydana getirdiği  genellikle dolaşım bozukluğundan kaynaklanan, ülser ve/veya açık yaralardır. Diyabet tüm dünyada en sık ayak amputasyonu sebebidir.


Diyet Diyabet (Şeker Hastalığı) de neden önemlidir

Diyet Diyabet (Şeker Hastalığı)’ te neden önemlidir ? Diyet Diyabet tedavisinin bir parçası olduğu için çok önemlidir. Birçok insanın diyabet tedavisinde beslenme  alışkanlığını değiştirmesi gerekir. Şeker hastalarının bu değişikliği yapması, onların diyabet tedavisinde hem kan şekerlerini dengede tutmak hemde ileride oluşak kalp, böbrek, damar hastalıklarını engellemesi açısından çok önemlidir.


Gaz Rahatsızlıkları için Beslenme Önerileri

Geğirme, Şişkinlik Hissini ve Aşırı gaz çıkarmayı azaltmak için Neler Yapabilirim? Gıda günlüğü tutulur. Kişiyi hangi gıdalar etkiliyorsa onu belirlemeye çalışılmalıdır. Kişi geğirmek için kendini zorlamamalıdır.


 

Hastalık Rehberi