Hastalık Rehberi > İç Hastalıkları

Haşimato Hastalığı Nedir

Haşimato Hastalığı Nedir ? Haşimato hastalığı (Haşimato tiroiditi) son yıllarda oldukça sık görülen bir sorundur. Kadınlarda daha sık görülmesine rağmen artık erkeklerde de görülmeye başlamıştır. Türkiye’de son on yıldır Haşimato hastalığı ve buna bağlı tiroid tembelliği hızla artmaktadır.


Haşimato Tiroiditi Nedir

Haşimato (Hashimato) Hastalığı Nedir ? Bir tiroid bezi hastalığı olan Hashimato tiroiditi, vücudun kendi koruma sisteminin tiroid hücrelerine saldırdığı bağışıklık sistemi hastalığıdır. Genetik eğilim olduğu düşünülmektedir yani ailesel özellik gösterir.


Kemik İliği Transplantasyonu (Nakli) Nedir

Kemik İliği Transplantasyonu (Nakli) Nedir Bir kemik iliği transplantasyonu kemik iliğindeki bozuk veya olmayan hücrelerin sağlıklı hücrelerle değiştirilmesi veya yenilenmesi işlemidir. Normalde kemik iliği kan hücrelerini yapar.


Kronik Ağrı Nedir

Ağrı Nedir Kronik ağrı nedir? Kronik ağrı 3 aydan uzun süren ağrılara verilen addır. Çoğunlukta, yaralanmalardan sonra veya ağrı ilk ortaya çıktıktan sonra tedavi edilmesine rağmen devam eden ağrı anlamına gelir. Kronik ağrılara ne neden olur? Kronik ağrının nedeni her zaman açık değildir.


Lösemi Nedir

Lösemi Nedir? Lösemi beyaz kan hücrelerinin kanseridir; anormal bir beyaz kan hücresi kendi kendini sürekli kopyalamaya başladığında ortaya çıkan bir kemik iliği bozukluğudur. Bu hücreler normal işlev görmezler, enfeksiyonla gerektiği gibi savaşmaz, diğer beyaz kan hücreleri gibi aynı hızla ölmezler. Biriktikçe kemik iliğindeki diğer normal kan hücrelerinin yapımını engelleyerek anemiye, kanamaya ve nüks eden enfeksiyonlara yol açarlar.


 

Hastalık Rehberi