Hastalık Rehberi > İç Hastalıkları

Periton Diyalizi Nedir

Periton Diyalizi Nedir? Periton Diyalizi böbrek yetmezliği için kullanılan bir tedavi yöntemidir. Normalde böbrekler hem kanı, hem de atık su ve tuzları atmak için çalışırlar. Böbrek yetmezliğinde (diğer adıyla son evre böbrek hastalığı) böbrekler çalışmayı tamamen bırakırlar.


Romatoid Artrit Nedir ve Tedavisi Nasıldır

Romatoid Artrit Nedir? Romatoid artrit (RA) otoimmün bir hastalıktır. RA, eklem yerlerinde şişme, ağrı, eklem sertliği ve eklemlerde fonksiyon kaybı ile devam eden bir hastalıktır. RA, genellikle gövdesinin her iki tarafında  ortak etkiler yapması beklenir.


Tip 1 Diyabet Nedir

Tip 1 Diyabet Tip 1 diyabet, uzun süreli bir rahatsızlıktır ve ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Fakat yaşam tarzında değişiklikler yapmak ve insülin almak, uzun ve sağlıklı bir yaşaman sürmenize yardımcı olabilir. Tip 1 Diyabet Nedir? Eğer diyabet hastasıysanız, kanınızda çok fazla miktarda glikoz var demektir.


Tip 1 Diyabet Tedavisi

Tip 1 Diyabette Tedavi   Tip 1 diyabet için iyileştirici tedavi yoktur. Fakat tedavi kanınızdaki glikoz miktarını normale yakın tutarak sağlıklı kalmanıza yardımcı olabilir. Muhtemelen günde birkaç kere insülin almanız gerekecek.


Von Willebrand Hastalığı

Von Willebrand Hastalığı İnsanlar, kontrolsüz veya aşırı kanamaya neden olan tıbbi bozuklukları düşündüğünde, genellikle hemofili hastalığını düşünür. Hemofili, genellikle popüler kültür de sıklıkla göz önünde olduğundan bu anlaşılabilir bir durumdur. Ancak gerçeği Von Willebrand hastalığının, hemofiliye oranla çok daha yaygın bir kanama bozukluğu olduğu ve nüfusun yaklaşık yüzde 1 etkilediğidir.


 

Hastalık Rehberi